17 günlük yasak başlıyor! İşte tam kapanmada dikkat çeken 5 detay!

Tedbirler içinde dikkat çeken detaylar var. Kısıtlamanın konut sitelerinde de uygulanması amacıyla site yönetimlerine mesuliyet verilecek. Site içinde izinsiz şekilde dışarı çıkanlar ikametlerine dönmeleri mevzusunda uyarılacak.

1. Uzaktan çalışan memurun muafiyeti olmayacak

Sıhhat ve güvenlik şeklinde eleştiri alanlar hariç kamudaki hizmetler, toplam personelin yüzde 50’sini aşmayacak seviyede asgari personelle sürdürülecek. Uzaktan çalışan memurun kısıtlamada hususi bir muafiyeti olmayacak. Doğrusu ikametgahından ayrılamayacak ve şehirlerarası gezi yapamayacak.

2. Otel partilerine geçit yok

Kısıtlamada, konaklama tesislerinde rezervasyonunun olması vatandaşlara sokağa çıkma yada şehirlerarası gezi kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak.

3. İkamet izinli yada korumadaki yabancıya da yasak

Önceki kısıtlamalarda en oldukca istismar edilen konulardan kabul edilen yabancı pasaportluların dışarıda olmasının bu düzenlemeyle önüne geçiliyor. Muafiyet yalnız gezinsel etkinlik için Türkiye’de bulunanları kapsayacak. Gezinsel faaliyetler kapsamı haricinde vatanımızda bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına doğal olarak olacak.

4. Sitelerde bahçeye inmek yasak

Tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasının konut sitelerinde de uygulanmasını temin etmek amacıyla site yönetimlerine mesuliyet verilecek. Site içinde izinsiz şekilde dışarı çıkan bilhassa çocuklar ve gençlerin ikametlerine dönmeleri mevzusunda uyarılmaları sağlanacak.

5. Hazzı gezi olmayacak

17 günlük tam kapanma sürecinde şehirlerarası seyahatlerine cenaze, sıhhat problemi v. b. mecburi haller haricinde izin verilmeyecek.

Kamuya 2.5 gün izin

Öte taraftan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü ‘Kovid-19 kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirler’ adlı genelge yayımladı.

Genelgede hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 10 Mayıs 2021 ve 11 Mayıs 2021 günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 günü ise yarım gün yönetimsel izinli sayılmalarına karar verildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *