18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun!

18 Mart Çanakkale Zaferi önemi ve anlamı, hem gençlerin hem de öğrencilerin gündemindeki yerini tekrardan aldı. Zamanı gelişimiyle, Çanakkale Zaferi‘nin Türk zamanı için anlamı ve önemi nedir? İşte, Çanakkale Muharebesi ve Çanakkale Zaferi’nin Türkiye için önemi…

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?

Sıkıntılı koşullara ve büyük kayıplara karşın tarihe geçen bir zafer kazandığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi anlamı ve önemi geçmişten günümüze hatırlanası izler bırakmıştır.

Kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi‘nde verdiği savaşım yalnızca Türk tarihinin değil tüm dünya tarihinin akışını etkileyecek derecedeydi. Bu cephede alınan yengi dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici enerjisini bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Çanakkale Cephesi‘nin Anadolu halkına verdiği azim, ümit ve kararlılık Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini de ateşlemiştir. Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlük söz mevzusu olduğunda ne denli kesin ve kahraman bulunduğunu sonsuza dek anımsatacak bir “anıtcephe”dir. Bundan dolayı Türk ordusu üstün muharebe taktiklerini, tabanca gücü bakımından oldukça üstün bir güce karşı ustalıkla kullanmıştır. Bununla birlikte dünya harp zamanı, Çanakkale’de Türk askerinin insancıllığını harp alanlarında bile yitirmediğine, düşmanına dahi acıma gösterebildiğine tanık olmuştur.

18 Mart zamanı mukaddes vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. İşte bundan dolayı 27.06.2002 tarihinde 4768 sayılı kanunla 18 Mart, Şehitler günü olarak kabul edilmiştir.

Her siperde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz, düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin zirve sayfalarına da “Çanakkale Geçilemez!” ilkesini tekrar silinmemek suretiyle yazdırmıştır.

18 MART’TA NE OLDU?

Çanakkale Savaşı yada Çanakkale Muharebeleri, I. Dünya Savaşı esnasında 1915–1916 yılları aralığında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri içinde meydana getirilen deniz ve kara muharebeleridir.[9] İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul’u zapt etmek suretiyle Almanya’nın müttefiklerinden birini harp dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdir. Sadece saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da oldukça ağır kayıplar vermiştir.

ÇANAKKALE ZAFERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Çanakkale Cephesi’nin Anadolu halkına verdiği azim, ümit ve kararlılık Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini de ateşlemiştir. Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlük söz mevzusu olduğunda ne denli kesin ve kahraman bulunduğunu sonsuza dek anımsatacak bir “anıtcephe”dir. Bundan dolayı Türk ordusu üstün muharebe taktiklerini, tabanca gücü bakımından oldukça üstün bir güce karşı ustalıkla kullanmıştır. Bununla birlikte dünya harp zamanı, Çanakkale’de Türk askerinin insancıllığını harp alanlarında bile yitirmediğine, düşmanına dahi acıma gösterebildiğine tanık olmuştur.

Her siperde ayrı bir destan başlatan askerlerimiz, düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin zirve sayfalarına da “Çanakkale Geçilemez!” ilkesini tekrar silinmemek suretiyle yazdırmıştır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *