26 filme 25 milyon lira destek

Bu senenin üçüncü destekleme kurulunda İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım, Uzun Metrajlı Beyaz perde Film Yapım, Çekim Sonrası, Dağıtım ve Tanıtım ile Ortak Yapım türündeki 164 proje beyaz perde sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik destekleme kurulunca değerlendirildi.

Destekleme kurulunun toplantısında 7 “İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım” projesine 5 milyon 250 bin lira, 16 “Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım” projesine 18 milyon 600 bin lira, 1 “Çekim Sonrası” projesine 500 bin lira ve 2 “Ortak Yapım” projesine 700 bin lira destek sağlandı.

İlk film çekecek yönetmenler

Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın destekleri kapsamında ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen yardımıyla bu yıl gene ümit vadeden yedi yönetmenin ilk uzun metrajlı beyaz perde filmlerini yapabilmelerine olanak sağlandı.

Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödüllü usta yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Fikret” isminde yepyeni projesi ve “Kalandar Soğuğu” filmiyle Asya Pasifik Film Ödülleri ve Tokyo Film Festivali benzer biçimde dünyanın önde gelen festivallerinden ödüllerle dönen yönetmen Mustafa Kara’nın “Mevsimlerin Ardından” isminde yepyeni projesi 1 milyon 800 bin lira destek almaya hak kazanmıştır.

Türk Sineması’nı internasyonal alanda başarı ile temsil eden Tolga Karaçelik’in “Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi”, Tarık Aktaş’ın “Geceden Fecre Kadar”, Ferit Karahan’ın “Meteor Kanunları” Seyid Çolak’ın “Obruk” ile usta yönetmen Osman Imtihan’ın edebiyatımızın mühim adı Mustafa Kutlu’nun aynı isminde kitabından uyarlanan “Rüzgârlı Pazar” da desteklenen projeler içinde yer aldı.

Kara Fatma’ya destek

“Kara Fatma” lakaplı millî mücadelenin hanım kahramanı Fatma Seher’in cenk yıllarında gösterdiği kahramanlıkları özetleyen “Mahi-Üsteğmen Kara Fatma”, İstanbul’un düşman işgalinden kurtulmasını mevzu alan “Ya İstiklal Ya Ölüm” ile Anadolu’da Millî Savaşım’nin devam etmiş olduğu sırada İstiklal Marşımızın Mehmet Akif Ersoy tarafınca kaleme alınışını ve Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca kabul edilmesi sürecini özetleyen “Akif” filmi destek almaya hak kazanan filmler içinde yer aldı.

Kültür ve Gezim Bakanlığının son yıllarda verdiği desteklerle üretimi belirgin şekilde artan uzun metrajlı animasyon filmler dikkat çekmişti.

Bu yıl desteklenen animasyon filmler, ilgiyle takip edilen “Bulmaca Kulesi” serisinin ikinci filmi ile “Cille” ve “Mutlu Oyuncak Dükkânı” oldu.

Ortak yapımlar 

Değişik ülkelerden sinemacıları bir araya getirmesi, data ve teknoloji aktarımı, mahalli fon kaynaklarına erişim ve potansiyel pazarlar oluşturulması benzer biçimde sebeplerle beyaz perde sektöründe oldukça mühim hale gelen ortak yapımlar da beyaz perde kanununda meydana getirilen değişiklikle desteklenmeye başlanmıştı.

Ortak Yapım Desteği türünde bu yıl Ukrayna ve Türkiye ortak yapımı “Klondike” ile Makedonya ve Türkiye ortak yapımı “Men Versus Flock” isminde projelere destek verildi.

“Men Versus Flock” filminin Türk ortak yapımcılığını daha ilkin Altın Palmiye ödüllü “Kış Uykusu” ile “Ahlat Ağacı” benzer biçimde filmlerin yapımcılığını da üstüne alan Zeyno Film yaparken, “Klondike” filminin Türk ortak yapımcılığını ise “Omar ve Biz” filmi ile Varşova Film Festivali’nden ödülle dönen Mehmet Bahadır Er’in Protim Video Prodüksiyon şirketi üstlendi.

Belgesel Film Yapım Desteği türündeki başvurular, Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan 2021 yılının dördüncü destekleme kurulunda değerlendirilecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *