30 Ağustos Zafer Bayramı’mız mübarek olsun!

Dünyanın en büyük kahramanlık destanlarından biri Büyük Saldırı ve Başkomutanlık Meydan Muharrebesi, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandı. Düşman ordusunu tamamen yurttan atmak amacıyla bir yıl kadar devam eden hazırlık döneminden sonrasında 26 Ağustos 1922’de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Saldırı‘u başlattı. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, muharebeyi yönetmek suretiyle Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile Afyon Kocatepe‘ye geçti.

26 Ağustos’ta 04.30’da başlamış olan taarruzda Türk askeri birkaç saatte süngü hücumu yaparak Tınaztepe‘yi denetim altına aldı. Arkasından Belentepe ve Kalecik Sivrisi düşman işgalinden kurtarıldı.

İlk gün 1. Ordu birlikleri Büyük Kaleciktepe‘den Çiğiltepe‘ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede birinci hat mevzilerini ele geçirdi.

27 Ağustos Pazar günü Afyonkarahisar, 8. Tümen tarafınca kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos’ta da devam eden muharebede düşmanın 5. tümeni etkisiz kılındı.

29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi icra eden komutanlar, derhal harekete geçilip taarruzun kısa sürede sonuçlandırılmasını kararlaştırdı ve planın 30 Ağustos‘ta aksamadan uygulanması için önlemler alındı.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı‘nda kazanılmış olduğu en mühim zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında Zafertepe Çalköy‘de birliklere saldırı emrini verdi. Onun bizzat yönettiği Dumlupınar‘daki meydan muharebesinde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş Deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etti.

Büyük Saldırı ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 30 Ağustos’ta zaferle noktalandı.

Mustafa Kemal Paşa, zafer sonrası 1 Eylül’de Dumlupınar’da, Batı Cephesi’ndeki bütün subay ve erlere okunmak suretiyle yayımladığı bildiride, “Tüm arkadaşlarımın, Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve her insanın akıl enerjisini ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı tüm gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emrini verdi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *