36 milyar $’lık evlilik teklifi

KÜRESEL otomotiv endüstrisi büyük bir değişimin eşiğinde. Dizel skandalı ve emisyon engellemelerinin peşinden hibrit ve elektrikli araçlara doğru bir yönelim başlarken bu durum dünyanın en büyük otomotiv üreticilerini oldukça süratli bir değişime yöneltiyor. Bu değişime ayak uydurmak için ya büyük yatırımları devreye sokmak ya da işbirliklerine kapıyı açmak gerekiyor. Pazarda yerini kaybetmemek için yoğun yatırım baskısıyla karşılayan üreticiler, bundan dolayı işbirlikleri ve ittifakları hızlandırdı. Hazır teknoloji ve platformlara süratli erişebilmek için işbirliklerini, maliyet tasarrufu ve ayakta kalabilme kaygılarıyla da ortaklık yeğleyen firmalara her gün bir yenisi ekleniyor. Kısa süre ilkin Amerikan Ford’un Alman Volkswagen Grubu ile yapmış olduğu tutum amaçlı ortaklık, Volvo’nun sahibi Çinli Geely’nin Daimler’in yüzde 10’u ve Smart’ın yüzde 50’sini almasının peşinden dün de İtalyan Amerikan ortaklığı olan Fiat Chrysler Grubu’ndan (FCA) Fransız Renault’ya dikkat çeken ortaklık teklifi yapılmış oldu. Ortaklık gerçekleşirse 32.6 milyar Euro (36.5 milyar $) değerinde piyasa kıymeti olan bir şirket doğacak.

Bilhassa hibrit ve elektrikli araçlar mevzusunda rekabetin birazcık peşinde kalan FCA Grubu uzun süredir kendisine avantaj sağlayacak ortaklıklar mevzusunda görüşmeler yapıyordu. Kısa bir süre ilkin Alman Opel’i bünyesine katan PSA Grubu (Peugeot Citroen) ile görüştüğü haberleri çıkan FCA’nın bir öteki konuşmuş olduğu grup ise Hintli Tata’nın bünyesindeki Jaguar Land Rover’dı. Sadece mart ayında ilk olarak duyulan dün ise resmi teklifle ortaya çıkan gelişmeye bakılırsa Amerikan Chrysler’ı satın alarak devleşen İtalyan otomotiv üreticisi FCA, Renault ile ortak çalışmak istiyor. FCA açıklamasında şu bilgiler yer aldı: “Fiat Chrysler, Renault Grubu’na birleşme teklifi sundu. Ortaklıkta FCA’nın yüzde 50, Renault’nun yüzde 50 payı; dengeli bir yönetim yapısı olacak, yönetim kurulunun çoğunluğu bağımsız olacak. Renault ile birleşme sonrası 8.7 milyon araç üretim ile dünyanın üçüncü büyük otomobil üreticisi oluşacak. Renault ile birleşme sonucunda hiçbir fabrikanın kapanması öngörülmüyor. Ortaklık, Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının hali hazırda yarattıklarına ek olarak 5 milyar Euro’nun üzerinde sinerji yaratacak. Birleşme gerçekleşirse FCA hissedarları 2.5 milyar Euro temettü alacak. Oluşacak şirketin hisseleri Milan, Paris ve New York’ta işlem görecek.”

TEKLİFİ İNCELEYECEĞİZ

Yüzde 15 hissesi devlete ilişik otomotiv olan Fransız Renault’nun Yönetim Kurulu ise dün yapmış olduğu açıklamada FCA’nın birleşme teklifini değerlendireceği bildirildi. Açıklamada, yönetim kurulunun bugün FCA’nın iki firmanın yüzde 50-50 payla birleşmesi teklifini görüşmek için toplandığı hatırlatılarak, İtalyan firmanın dostane teklifinin dikkatlice incelendikten sonrasında, kurulun söz mevzusu teklifi değerlendirmeye almaya karar verilmiş olduğu açıklandı. FCA’nın teklifi ve ardında Renault’nun değerlendirmeye alması sonunda dün Fiat Chrysler ve Renault hisseleri yüzde 20’ye yakın kıymet kazanmıştır. 

ORTAKLIĞIN BAŞINA ELKANN MI GEÇECEK?

BİRLEŞME gerçekleşirse firmanın yönetim kurulu başkanlığı için John Elkann’ın düşünüldüğü söyleniyor. Oluşacak yepyeni otomotiv devinin Şimal ABD, Avrupa ve Latin ABD pazarlarında mühim hisse sahibi olması planlanıyor. Gerçekleştiği takdirde bu birleşme Fiat’ın yüzde 29 hissesine haiz İtalyan Agnelli ailesi ile Renault’un yüzde 15 hissesine haiz Fransa hükümetini aynı firmanın hissedarı haline getirecek. Sadece şirketlerde üstünde haiz oldukları hisselerden daha çok oyu denetim eden bu iki ortağın tesiri birleşmeden sonrasında azalacak. Üstünde görüşme edilen birleşme anlaşmasında 11 üyeli yönetim kurulunda Fiat ve Renault dörder iskemle ile temsil edilirken Nissan’a da bir üyelik verileceği kaydediliyor. Yönetim Kurulu başkanlığı için Agnelli ailesinin yatırım şirketi Exor’un başkanı John Elkann, CEO pozisyonu için de Renault yönetim kurulu başkanı Jean-Dominique Senard’ın adı geçiyor. 

BURSA ORTAKLIĞIN SEMBOLÜ OLACAK

BU dev ortaklık kesinleşirse Fiat Chrysler ve Renault’un ortak fabrikalarının bulunmuş olduğu tek yer olan Bursa’nın sembol kent olabileceği konuşuluyor. 2 markanın en kaliteli ve en kârlı fabrikalarının başlangıcında gelen Oyak Renault ve Tofaş’ın bu ortaklıkta ön plana çıkması beklenirken, kısa vadede Oyak Renault’un Bursa’da kurduğu hibrit motor fabrikasının da Tofaş’ın tedarikçisi olabileceği belirtiliyor. Bu sayede Egea ve Doblo’ya hibrit motor desteği verileceği ve 2021’de Fiat’a Avrupa’da emisyon pozitif yanları sağlayabileceği de iddia ediliyor. Ek olarak Fiat ve Renault’un her iki fabrikada sinerjiyi ortak modellerle çoğaltması planlanıyor.

FIAT’A ELEKTRİK RENAULT’YA ABD

RENAULT ile Japon Nissan arasındaki bağlılığın sorgulandığı ve bu ittifakın devamına ilişkin toplantıların yapıldığı bir dönemde ortaya çıkan bu teklif sektörün içinde bulunmuş olduğu zorluğu idrak etmek açısından da yol gösterici. ABD’de RAM ve Jeep markalarıyla kârlı bir işe haiz olan, sadece emisyon sınırlamaları sebebiyle Avrupa’da zarar eden Fiat’ın, son devrin trendi haline gelen elektrikli araçlar mevzusunda öncü üreticilerinden olan, buna karşılık ABD’de kendi markasıyla varlık göstermeyen Renault ile görüşmesi organik karşılandı. Bununla beraber Fiat’ın bir an ilkin elektrikli araçlarda atılım yapma, Renault’nun da Nissan’dan bağımsız olarak ABD pazarına girmek benzer biçimde öncelikleri bulunuyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *