74. Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu – Magazin Mahallesi Kültür

Fransa’nın Cannes kentinde 6 Temmuz’da süregelen festivalin ödül töreni, Cannes Festival Sarayı‘nda yapılmış oldu.

Jüri başkanı Spike Lee‘nin yanlışlıkla Altın Palmiye kazanan filmi erken açıklamış olduğu festivalde, ödül Fransız Julia Ducournau‘nun yönettiği “Titane” filmine verildi. Ducournau, bu ödülü kazanan ikinci hanım yönetmen oldu.

En iyi yönetmen ödülünü ise “Annette” isminde filmiyle Fransız yönetmen Leos Carax aldı.

Kısa film branşında jüri hususi ödülü Brezilyalı yönetmen ve senarist Jasmin Tenucci‘nin “Ceu de Agosto“ya verilirken, Altın Palmiye ödülüne Hong Konglu yönetmen Tang Yi‘nin “Tian Xia Wu Ya” filmi layık görüldü.

Altın Kamera ödülü de “Murina” filmiyle Hırvat asıllı yönetmen Antoneta Alamat Kusijanoviç‘e verildi.

İtalyan yönetmen Marco Bellocchio, Onursal Altın Palmiye ödülünü aldı. En iyi adam oyuncu “Nitram” filmindeki rolüyle Amerikalı erkek oyuncu Caleb Landry Jones, en iyi hanım oyuncu ise “Verdens Verste Menneske” filmindeki performansıyla Norveçli kadın oyuncu Renate Reinsve seçildi.

Jüri Hususi Ödülü’nü de İsrail asıllı yönetmen Nadav Lapid‘in “Ha’berech” ile Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul‘un “Memoria” filmleri aldı.

Japon yönetmen Hamaguchi Ryusuke‘nin yönettiği ve Takamasa Oe ile yazdığı “Drive My Car” en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

Büyük Ödül, İran asıllı Asghar Farhadi‘nin yönettiği “Ghahreman” ile Finlandiyalı Juho Kuosmanen‘in yönettiği “Hytti N6” filmlerine verildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *