ABD’de yepyeni maske zorunluluğu sonucu

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi’nden (CDC), yaş sınırı gözetmeksizin devam eden aşılama çalışmalarından sonrasında yepyeni bir maske sonucu geldi.

CDC, Kovid-19 aşılarının her iki dozunu da yaptıran ABD‘liler için paylaşmış olduğu yepyeni rehberde, dışarıda egzersiz, yiyecek yada sosyalleşmek için maskesiz bir araya gelebileceklerini belirtti.

“MASKE TAKMAYABİLİRSİNİZ”

CDC’nin web sayfasında, ”Eğer tam olarak aşılanmışsanız, tamamen aşılanmış öteki kişilerle kapalı alanda maske takmadan yada 2 metrelik toplumsal mesafeye dikkat etmeden toplanabilirsiniz. Oldukca kalabalık olmayan dış mekanlarda, maske takmadan toplumsal aktivitelere katılabilirsiniz.” şeklinde açıklamalara yer verildi.

Aşılanmış bireylerin, hemen hemen aşısını yaptırmamış olan başka bir ev halkıyla da kapalı yada dış mekanlarda maskesiz ve toplumsal mesafeye dikkat etmeden bulunabileceği belirtilirken, bu biçim gruplarda Kovid-19’a yakalanma riskini yükseltecek bazı hastalıklara haiz kimsenin olmaması gerekliliği vurgulandı.

MASKE TAKMAK HALA ÖNEMLİ

CDC bununla beraber, maske takmanın hala daha güvenli bulunduğunun altını çizdiği açıklamada, “Maskesiz dışarı çıkmadan önce kendi kişisel durumunuzu, aileniz ve çevrenizdeki insanlar için riskleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.” ifadesine yer verdi.

Öte taraftan CDC, berber salonu, canlı performans etkinlikleri, geçit töreni, avmleri, ibadethaneler ve müzeler benzer biçimde mekanlarda tamamen aşılanmış olan kişilerin de maskeye devam etmesini tavsiye etti.

CDC martta, tamamen aşılanmış kişilerin iç mekanlarda maskesiz oturmaları ve sarılmalarında, bu ayın başlarında ise aşılarını tamamen yaptıranların ülke içinde toplu taşıma araçlarıyla maske takmak şartıyla gezi etmelerinde sakınca olmadığını belirtmişti.

Izahat, ülke nüfusunun ortalama yüzde 30’unun Kovid-19 aşılarının tamamını yaptırmasının arkasından geldi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *