ABD’li atlet Sha’Carri Richardson uyuşturucu testine yakalandı

Kabiliyeti yardımıyla ‘yeni Flo-Jo’ olarak adlandırılan ABD’li atlet Sha’Carri Richardson, meydana getirilen testte esrar içtiği belirlenince Tokyo Olimpiyatları’nda savaşım etme şansını yitirmek suretiyle…

Reuters kaynakları, ABD’nın en süratli bayanı olan Sha’Carri Richardson’ın Olimpiyat denemeleri sırasındaki uyuşturucu testinde başarısız bulunduğunu doğruladı.

Eğer kontrol sonucu onaylanırsa, 21 yaşındaki Richardson, ABD takımından çıkartılacak. Şu demek oluyor ki 23 Temmuz’da başlaması planlanan Tokyo 2020 Oyunları’nda hanımefendiler 100 metrede yarışma şansını kaybedecek.

Kontrol neticeleri aleyhinde hemen hemen bir izahat yapmayan Richardson, Perşembe öğleden sonrasında Twitter hesabından ‘Ben insanım’ yazarak skandalla ilgili yorum yapmış oldu.

Richardson, geçen ay Oregon’da 100 metreyi 10.64 saniyede koşarak herkesi büyülemiş sadece, hızını artırmaya yol açan arka rüzgar sebebiyle bu aşama geçersiz sayılmıştı. 90 dakika sonrasında ters rüzgarla 100 metreyi 10.86 saniyede bitiren Richardson, Tokyo Olimpiyatları’na katılma hakkı elde etmişti.

3 aydan 4 yıla kadar men cezası…

Richardson’ın ceza alması durumunda Jenna Prandini’nin Tokyo Olimpiyatları’nda yarışması olası seçenekler içinde. Prandini, Richardson’ın kazanılmış olduğu 100 metre yarışını dördüncü olarak tamamlamıştı. Esrar, 1 Ocak’tan beri Dünya Anti-Doping Ajansı tarafınca ‘kötüye kullanım maddesi’ olarak sınıflandırıldı. Bunu kullanmanın cezası, sporcular için dört yıla kadar men getirebilir. Eğer sporcu, kullandığı uyuşturucunun performansına yarar sağlamadığını kanıtlayabilirse, cezası üç aya kadar inebilir. Richardson esrar kullanımının koşma kabiliyetini geliştirmediğine dair kanıt sunsa da, Tokyo Olimpiyatları’na katılamayacağı anlamına geliyor.

Son 10 senenin en hızlısıydı

10 Nisan 2021’de 100 metreyi 10.72 saniyede koşan Richardson, son 10 yılda Amerikalı hanım atletler içinde en süratli dereceyi elde etmişti. Richardson, bu sonuçla ABD’deki en süratli etken sporcu unvanını da almıştı. Hem de şimdiye kadar bir bayan atletin en süratli altıncı ve bütün ABD’li atletler arasındaki en süratli dördüncü isim olmayı başarmıştı.

Richardson’ın gerçekten inanılmaz atletik becerisi, ikonik koşucu Florence ‘Flo-Jo’ Griffith Joiner ile kıyaslanmasına niçin oldu. Geçen ay Vogue dergisindeki bir yazıda, Richardson ve Flo-Jo arasındaki benzerlikler ve iki sporcunun yaşamış olduğu zorluklar karşılaştırılmıştı. Flo-Jo 1988 Seul Olimpiyatları’nda 100 metre, 200 metre ve bayrak yarışında altın madalya kazandıktan sonrasında atletizm megastarı oldu.

Eylül 1998’de uykusunda epileptik nöbet geçirdikten sonrasında 38 yaşlarında yaşamını yitirdi. Flo-Jo, 1998 yarışları öncesinde formundaki süratli iyileşme sebebiyle performans arttırıcı ilaç kullanmakla suçlanmıştı. Sadece yarışıken meydana getirilen bütün uyuşturucu testlerinden geçmişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *