ABD’li firmalar dijital hizmet vergisine karşı misilleme istedi

ABD‘de aralarında Amazon ve Feysbuk‘un da olduğu en büyük web tabanlı şirketlerini temsil eden lobi grupları, ülke yönetimini, Türkiye‘nin dahil olduğu bazı ülkelerin uyguladığı dijital hizmet vergisinin kaldırılması için müzakerelerde bulunmaya çağırdı.

ABD’li dijital devler, söz mevzusu ülkelerde verginin kaldırılmaması durumunda durumunda misilleme olarak ABD’den bu ülkelere karşı ek gümrük vergisi (tarife) adımı atmasını istedi.

Türkiye’de 1 Mart 2020’den itibaren uygulamaya giren Dijital Hizmet Vergisi düzenlemesine bakılırsa, Türkiye’deki kazancı 20 milyon TL’den ve dünya genelindeki kazancı 750 milyon euro yada dengi yabancı para karşılığı TL’den fazla olanlar, yüzde 7,5 oranında dijital hizmet vergisi mükellefi olmuşlardı.

Toplam maliyet 3,1 milyar dolar, karşı vergi gelebilir

Bloomberg’ün haberine bakılırsa, Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği (CCIA) avukatı Rachael Stelly, ABD Tecim Temsilciliği’ne (USTR) dün yapmış olduğu açıklamada, Avusturya, Hindistan, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’nin uyguladığı dijital vergilerin Amerikan şirketlerine maliyetinin 3,1 milyar dolar bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD Tecim Temsilciliği, bu hafta planlanan bir takım görüşme neticesinde söz mevzusu ülkelere yönelik, 1974 tarihindeki Tecim Yasası’nın 301. kısmı uyarınca senelik 1 milyar dolara ulaşabilecek karşı tarife uygulama sonucu alabilir.

Buna bakılırsa ABD’ye gelen İtalyan kravatlarından İspanyol ayakkabılarına, Türk halılarından İngiliz güzellik malzemelerine oldukça sayıda ürün senelik yüzde 25’e ulaşan bir tarife ile karşı karşıya kalabilir.

OECD çözümü önerisi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), 2015 yılından bu yana, iş yaptıkları pazarda fizyolojik varlığı oldukça azca olan yada asla olmayan şirketlerin iyi mi vergilendirileceğine dair küresel bir anlaşmaya aracılık etmeye çalışıyor ve bu hedefe 2021 yılının ortasına kadar ulaşmayı hedefliyor. Sadece müzakerelerin yavaş ilerlemesine tepki olarak ülkeler, 2019’da kendi tek taraflı önlemlerini açıklamaya başladı.

Stelly, CCIA’nın ABD Tecim Temsilciliği’ne, “bu ülkeleri caydırmak için elindeki araçları kullanma ve diğer ülkelere güçlü bir mesaj gönderme” çağrısında bulunduğunu belirtti.

“Tarifeler yalnızca belli şartlar altında, hedefli olarak ve ticaret partnerinin davranışını değiştirmeye yönelik olarak açık bir strateji altında kullanılmalı” diyen Stelly, bununla beraber, “ticari çatışmaları ortaya çıkarabilecek ayrımcı ulusal dijital vergiler yerine, bir OECD çözümünün ileriye dönük en iyi çözüm olmaya devam ettiğini” söylemiş oldu.

Firmalar verginin yayılmasından endişeli

Sektör temsilcileri, vergilerin büyük bir yönetimsel yük oluşturduğunu söylüyor bu sebeple şirketlerin her ulusal vergi için ayrı uyum önlemleri oluşturması gerekiyor ve teknoloji grupları, bu yönde vergi uygulamalarının artmasından kaygı duyuyor.

Sektör şirketlerini temsil eden bir başka kurum olan Web Birliği’nin tecim politikası direktörü Jordan Haas, ABD hükümetinin Brezilya, Kanada ve Vietnam şeklinde kendi dijital vergilerini uygulamayı düşünen ülkelerle temasa geçmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Görüşmelerde ithalatçıları ve web üstünden satış yapmayan perakendecileri temsil eden gruplar ise, tarifelerin bedelinin Amerikan tüketicileri tarafınca ödeneceğini belirterek, bu çağrıya karşı çıktılar. Target Corp. ve Best Buy Co.’nun üye olduğu Perakende Endüstrisi Liderleri Birliği’nden Blake Harden, tarifelerin, bu ülkeleri dijital vergi uygulamasından vazgeçirmeyeceğini öngördü. Harden, ABD’nin Çin ile tecim savaşına işaret ederek, tarifelerin, ülkelerin davranışlarını değiştirmede etkisiz kaldığını savundu.

Türkiye’de Mart 2020’de uygulamaya girdi

Türkiye’de 1 Mart 2020’den itibaren uygulanma başlanan Dijital Hizmet Vergisi’nde ilk tahsilat Nisan 2020’de yapılmış ve 2020’de Gömü ve Maliye Bakanlığı bu kalemden toplamda 1 milyar 61 milyon TL’lik gelir elde etmişti.

2021’in ilk üç ayında bu kalemden toplanan vergi 600 milyon TL’ye ulaştı.

2021’in tamamı için Dijital Hizmet Vergisi kaleminden devletin toplamayı hedeflediği meblağ 1 milyar 424 milyon TL seviyesinde bulunuyor.

Oran yüzde 7,5

7 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yaşamımıza giren 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi düzenlemesine bakılırsa, Türkiye’de dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri, içerik satışları (oyun, müzik, video, uygulama içi satışlar vb.) toplumsal medya sitelerinde verilen ücretli hizmetler, mal ve hizmet satılmasında aracılık meydana getiren “web” sitelerinde sunulan aracılık hizmetlerinden elde edilmiş kazanç üstünden yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi alınıyor.

Bu verginin mükellefi dijital hizmet sağlayıcıları. Türkiye’deki kazancı 20 milyon TL’den yada dünya genelindeki kazancı 750 milyon eurodan yada dengi yabancı para karşılığı TL’den azca olanlar Dijital Hizmet Vergisi’nden muaf tutuldu. Yükümlü olabilmek için hem 750 milyon Euro hem de 20 milyon TL kıstasının ikisinin de karşılanması gerekiyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *