ABD’li milyarder iş adamı Eli Broad yaşamını yitirdi

ABD’de gayrimenkul ve sigorta sektöründe yapmış olduğu işlerle büyük bir servetin sahibi olan milyarder iş adamı Eli Broad’dan fena haber geldi. 87 yaşındaki Broad, Los Angeles’taki Cedars-Sinai Medical Center’da yaşamını yitirdi.

Eli ve Edythe Broad Vakfı sözcüsü Suzi Emmerling, Broad’ın uzun süredir savaşım etmiş olduğu hastalık sonucu yaşamını yitirdiğini duyurdu.

1933 senesinde New York’ta doğan Broad, hemen sonra ailesiyle beraber Detroit’e taşındı. Gayrimenkul sektöründeki kariyerine burada süregelen Broad, 1970’li yıllarda sigorta sektörüne yatırım yapmış oldu. Sun America isminde şirketle büyük bir servete kavuşan Broad, şirketi 1990’lı yıllarda 18 milyar dolara sattı.

1963 senesinde eşi Edyhthe ile beraber Los Angeles’a yerleşen Broad, 1990’lı yıllarla beraber sanat yaşamına gösterdiği ilgiyle dikkat çekti. Toplamış olduğu eserlerle bir sanat koleksiyoneri haline gelen Broad, Walt Disney Konser Salonu ve California Üniversitesi’ndeki sanat merkezinin inşasına destek verdi.

‘Herkesin potansiyelini gördü’

Meşhur iş adamı, 2015’te oluşturulan Broad Müzesi için İtalyan koleksiyoner Guiseppe Panza’nın koleksiyonunu satın aldı. Söz mevzusu koleksiyonun değerinin 1 milyar dolara yükseldiği belirtiliyor.

Edyhthe ile olan evliliğinden Jeffrey ve Gary olmak suretiyle iki evladı olan Broad için Eli ve Edythe Broad Vakfı’ndan da bir izahat yapılmış oldu.

Başkan Gerun Riley tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Eli, dünyanın sorunlarını gören ve onları çözmeye çalışan, toplumun önemini bilen bir baba, koca ve arkadaştı. O hepimizin içindeki potansiyeli gördü” denildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *