ABD’li uzmanlar deklare etti! Korona aşılarında yan tesir hanımlarda daha fazlaca görülüyor!

Corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, salgını bitirmek için aşılama kampanyaları da sürüyor. Aralık 2020’den bu yana pek fazlaca ülkede yürütülen aşılama çalışmalarında tartışmalar bitmek bilmiyor.

Ortaya çıkan yan etkisinde bırakır aşılarla ilgili şüpheleri artırırken, AstraZeneca aşısı sonrası meydana gelen ölümler üstüne Avrupa İlaç Ajansı (EMA) derinlemesine incelemeler başlattı.

Aşılama kampanyasını bütün hızıyla sürdüren ABD’den de yan etkilere ilişkin çarpıcı bir izahat geldi. New York Post gazetesine konuşan Vanderbilt Üniversitesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. William Schaffner, hanımefendilerin ve 40 yaş altındaki kişilerin Covid-19 aşıları sonrası yan etkilerin ortaya çıkması en olası grup bulunduğunu söylemiş oldu.

Östrojen mevzusu incelenmeli

Dr. Schaffner, “Kadınlar ve gençler kol ağrısı ile halsiz ve güç hissetme gibi bölgesel reaksiyonları daha fazla gösteriyor. İnsanlar kadınlarda daha fazla yan etki görülmesinin sebebinin östrojen hormonu olup olmadığını merak ediyor. Ancak bunun derinlemesine araştırılması gerek. Sonuç olarak bunun bir sebebi var ancak halihazırda ne olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Tepki olması etkili demek değil

Aşı yan etkiye yol açsın yada açmasın, uzmanlar söz mevzusu aşıların herkeste aynı oranda etkinlik gösterdiğini korumak için çaba sarfediyor. Gazeteye konuşan Johns Hopkins Üniversitesi’nden Dr. William Moss, “İnsanlar eğer bir reaksiyon ya da yan etki olmazsa aşının işe yaramadığını düşünmeye başlayacak. İşin aslı bu doğru bir yaklaşım değil” ifadelerini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *