ABD’li yazar ve aktivist Bell Hooks, yaşamını yitirdi

Meşhur feminist yazar ve aktivist Bell Hooks, 69 yaşlarında yaşamını yitirdi. Gerçek adı Gloria Jean Watkins olan sadece yazar olarak büyük büyükannesinin adını kullanan Bell Hooks’un ABD’nin Kentucky eyaletindeki evinde dün yaşamını kaybetmiş olduğu açıklandı.

Ailesi tarafınca meydana getirilen açıklamada, bir süredir hasta olan Hooks’un ölüm anında ailesi ve arkadaşlarının yanında olduğu kaydedildi.

Yayınlanmış 40’tan fazla kitabı bulunan hooks, feminist harekette çığır açan bir isim olarak görülüyordu. Kendisinden oldukça verdiği mesaja odaklanılmasını istediği için isminin baş harflerinin de minik olmasını tercih etmişti. Kitapları içinde şiir ve çocuk kitapları da bulunuyor.

Kitaplarında bilhassa ırk, cinsiyet ve toplumsal derslik mevzularına odaklanan bir yazar olan Hooks, feminizmin öteki mücadelelerden bağımsız olamayacağını belirtiyordu.

7 çocuklu bir işçi ailesinin 5. evladı olan hooks, Stanford Üniversitesi’ndeki eğitiminin peşinden California Santa Cruz Üniversitesi‘nde edebiyat alanında doktora yapmıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *