ABD’nin Covid-19’un çıkışı ile ilgili gizli saklı raporu ortaya çıktı

Wall Street Journal gazetesinin gizli saklı rapor ile alakalı data sahibi kaynaklara dayandırdığı habere nazaran araştırma Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laborotuvarı tarafınca Mayıs 2020’de hazırlandı ve Trump yönetiminin son aylarında salgının ortaya çıkışına ilişkin araştırma yürütülmüş olduğu dönemde Dışişleri Bakanlığı’na gönderildi.

WSJ’nin haberine nazaran Lawrence Livermore’un araştırmasındaki tespitler COVID-19 virüsünün gen analizine dayanıyor. Lawrence Livermore labarotuvarı WSJ’den çıkan habere ilişkin sorulara cevap vermedi.

ABD Başkanı Joe Biden, haber alma teşkilatlarının virüsün iyi mi ortaya çıkmış olduğu mevzusunda iki ana varsayımı değerlendirdiğini belirtmişti.

Buna nazaran bir varsayım virüsün laboratuvarda yaşanmış olan bir kazada, diğeri ise enfekte olan bir hayvan ile insanoğlunun temasından ortaya çıktığıydı. Sadece virüsün iyi mi ortaya çıkmış olduğu mevzusunda haber alma teşkilatları hemen hemen bir sonuca varmadı.

ABD hükümet kaynaklarının verdiği bilgiye nazaran Trump döneminde hazırlanan öteki bir gizli saklı haber alma raporunda da Çin’in Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışan üç araştırmacının Kasım 2019’da ağır hastalık geçirerek hastaneye başvurduğu iddiasında bulunulmuştu.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *