Aboneliğe dayalı Twitter Blue, Türkiye’de görüldü

Twitter’ın isteğe bağlı aylık abonelik hizmeti Twitter Blue, şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yepyeni Zelanda’da kullanılabiliyor. Hizmeti satın alanlar, toplumsal medya platformunun mevcut özelliklerine ek olarak tweet geri alma, reklamsız yazı okuma, hususi uygulama simgesi belirleme benzer biçimde çeşitli imkânlara erişebiliyorlar.

Shift Delete’te yer edinen habere bakılırsa, 4 ülkede kullanılabilen Twitter Blue, şimdiye kadar Türkiye’de erişime açılmadı. Sadece bu durumun yakında değişebileceğini gözler önüne seren bulgular yakaladık. Kısa bir süre ilkin, Twitter’ın hem mobil hem de web sürümünde bazı profillerin Ayarlar menüsüne ‘Blue’ düğmesi tamamen Türkçeleştirilmiş bir halde eklendi.

Twitter Blue yakında Türkiye’ye geliyor

Twitter, yardım sayfasında Blue hizmetinin şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yepyeni Zelanda’da kullanılabildiğini belirtiyor. Resmi olarak Türkiye’de kullanıma açıldığına yönelik herhangi bir duyuru olmamasına karşın, Blue butonu belirli Türk kullananların profilinde gözükmeye başladı. Sadece butonun şimdilik hiçbir işlevi bulunmuyor.

Tıklandığında ise, “Bir sorun oluştu. Yeniden yüklemeyi dene.” uyarısıyla birlikte ‘Tekrar dene’ seçeneği kullanıcıları karşılıyor. Öteki taraftan Twitter Blue kapsamında sunulan özellikler tamamıyla Türkçe yazılmış bir halde ekranda yer ediniyor. Bu da, hizmetin oldukça yakında vatanımızda açılabileceği anlamına geliyor.

Blue, yanlışlıkla tweet atma derdini bitiriyor

Twitter Blue hizmetinin en büyük özelliği: tweet geri alma seçeneği. Firmanın “bu bir düzenleme butonu değildir” vurgusu yapmış olduğu bu özellik, kullanıcılara bir tweeti gönderdikten sonrasında hemen hemen başkaları tarafınca görülmeden geri çekme imkânı tanıyor. Ek olarak varsayılan geri alma süresi 30 saniye iken; isteğe bakılırsa 5, 10, 20 yada 60 saniye yapılabiliyor.

Bir öteki dikkat çeken Blue ayrıcalığı da: hususi uygulama simgeleri. Bu özellik yardımıyla kullanıcılar, Twitter’ın mobil uygulamasının telefonunda görüntülenme biçimini değiştirebiliyorlar. Birçok renkli yada dönemsel seçenek arasından tercihe bakılırsa Twitter’ın ikonu özelleştirilebiliyor. Ek olarak sınırı olan süre kullanılabilen yepyeni görünümler de Blue’ya ekleniyor.

Öteki Twitter Blue özellikleri:

•Reklamsız Makaleler: ABD merkezli popüler yayıncılardan oluşan bir ağda reklamsız okuma deneyimi (ödeme duvarı erişimi hariç).

•En Popüler Makaleler: Ağında son 24 saatte en oldukça paylaşılan makalelere kolayca göz at.

•Okuyucu: Uzun tweet dizilerini okumanın daha kolay yolu. Tweet dizisinin üst kısmındaki okuyucu simgesine dokunarak Okuyucu hususi durumunu açın yada bunu metin boyutunuzu değiştirebilmek için kullanın.

•Yer İşareti Klasörleri: Yer İşaretlerini klasörlerde düzenleyerek bitmeyen kaydırma sürecinden kurtul.

•Gezintiyi kişiselleştir: En oldukça kullandığın sayfaları sekme çubuğundan ayarla.

•Uygulama Teması: Twitter deneyimin için yalnızca senin görebileceğin yepyeni bir tema rengi seç.

•Daha uzun videolar yükle: Paylaşacak daha çok şeyin olduğunda 10 dakikaya kadar videolar yükleyip tweetleyebilirsin.

•Sabitlenen sohbetler: Favori sohbetlerini Direkt Ileti gelen kutunun en üzerine sabitlemek için sohbeti kaydır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *