‘Acayip Bülbül, Neşet Ertaş’ filminin çekimleri Ocak ayında başlıyor

“Ayla”, “Müslüm” ve “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” benzer biçimde sevilen filmlere imza atan yapımcı Mustafa Uslu, 6 senedir çalmış olduğu yepyeni film projesi için kolları sıvadı. Uslu, halk ozanı Neşet Ertaş’ın yaşamını beyazperdeye taşımaya hazırlanıyor.

Garip Bülbül, Neşet Ertaş” isminde olan filmin basın toplantısı, önceki gün Beykoz Ayakkabı Fabrikası Demirane Restaurant’ta yapılmış oldu. Filmin yapımcısı Mustafa Uslu, yönetmeni Ömer Faruk Sorak ve oyuncuları Neşet Ertaş’ı canlandıran Bektaş Dolu, Ramazan Bağgül ve Aşık Mahzuni Şerif’i canlandıran torunu Yiğit Mahzuni’nin katılmış olduğu basın toplantısında ekip, soruları yanıtladı.

Ailesine ulaşamadık

Çekimlerin ocak ayında başlayacağını belirten Mustafa Uslu, hazırlık sürecini söyledi:

“Çocukluğumdan beri Neşet Ertaş türküleriyle büyüdüm. Hayattaki duruşu ve düsturunu kendime örnek aldığım büyük ustanın hayat hikâyesini anlatan Prof. Erol Parlak’ın ‘Garip Bülbül, Neşet Ertaş’ isimli kitabından sinemaya uyarladık. Ertaş’ın ailesiyle irtibat kurmak için birkaç yıl uğraştık, sonuç alamadık. Biz de Neşet Usta’nın hayattayken kendisinin de katkıda bulunduğu eseri, sinemaya uyarlamaya karar verdik. İnşallah alnımızın akıyla gönülden gönüle dokunacak bir film yapmayı arzuluyoruz.”

Bütçesi 20-21 milyon lira

Uslu, film için ayrılan bütçenin 20-21 milyon civarında olacağını da belirtti: “Filmin yapılacak oyuncu kadrosunu da düşünürsek bütçesinin 20-21 milyon lira olacağını tahmin ediyoruz. Zira film, dönemde geçiyor. 48’lerden başlıyor, 60’lar, 90’lar, 2000’lere kadar geliyor. Bu filmde Anadolu’daki abdal geleneği olacak. Mahzuni Şerif, Çekiç Ali vb. ozanların yanı sıra Zeki Müren, Türkan Şoray gibi sanatçılara da yer vereceğiz.”


Çekimleri Ankara, İstanbul, Kırşehir, Kaman, İç Anadolu yöresi ve Almanya’da gerçekleştirilecek film, Prof. Erol Parlak’ın ‘Garip Bülbül, Neşet Ertaş’ adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanıyor.

Aileden sert tepki

Neşat Ertaş’ın yaşamının film yapılmasına ailesi sert tepki gösterdi. Aile üyeleri yayımladıkları mesajda, Neşet Ertaş hayattayken onlarca defa bu tip tekliflerin geldiğini sadece Neşat Ertaş’ın bu mevzuya kesinlikle izin vermediğini belirtti.

İşte o izahat:

“Merhum Neşet Ertaş’ın yaşamının beyazperde eseri olarak çekilmesi yönünde bazı film yapımcısı şahıs ve kuruluşlar tarafınca emek harcamalar yürütüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız. Ilk olarak belirtelim ki, Neşet Ertaş’a hayatta iken onlarca defa bu tür teklifler gelmesine karşın, kendisi ile ilgili bir tek belgesel yapılmasına rıza göstermiş, beyazperde filmi mevzusuna kesinlikle müsaade etmemiştir.

Bu mevzuyu vasiyet olarak bizlere emanet etmiş olduğu için, ikimiz de babamızın çizgisinden ayrılmadığımız için, müsaade etmemiz aslına bakarsanız mümkün değildir. Gelişmelere gore ihtiyaç duyulan bütün yasal ve hukuki adımlar atılacaktır.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *