Adana’da ROFİFE heyecanı – Magazin Mahallesi Kültür

Her yıl değişik şehirde düzenlenen Rotary Internasyonal Kısa Film Festivali ya da malum kısa adı ile ROFİFE’ye bu yıl Adana ev sahipliği meydana getirecek.

13’üncü kez düzenlenecek olan festivale bu yıl, Türkiye ve değişik ülkelerden 376 kısa film katıldı. Festivali öteki festivallerden ayıran en mühim özelliği ise “Jüri Sistemi”. Türkiye’de 8 şehirde “Kent Jürileri” kuruldu.

Ankara, Adana, Antalya, Eskişehir, Mersin, Trabzon, Samsun ve Bolu illerinde kurulan, çoğunluğu akademisyen/amatör beyaz perde sevdalısı/beyaz perde emekçilerinden oluşan 56 kişilik şehir jüri üyeleri, birbirlerinden tamamen bağımsız ve habersiz oluşturdukları seçkilerini Büyük Jüri Üyelerine göndererek seyirci seçkileri oluşturdu.

Büyük Jüri ise; “Kent Jürileri”nden gelen bu seçkileri değerlendirmeye alarak kendi final seçkilerini oluşturuyor. Bu jüri sistemi ise, hiçbir kısa film festivalinde olmayıp “Akademi Ödülleri” ya da malum adı ile “Oscar” sistemindeki benzer biçimde akademi üyeliğine benziyor.

Bu yıl 13. ROFİFE Büyük Jüri Başkanlığı’nı ise Prof. Dr. H. Hale Künüçen yapıyor. Künüçen’in gayretleri ile oluşturduğu büyük jüri üyeleri ise Anadolu Üniversitesinden Prof. Dr. Nezih Orhon, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Kaan Olguntürk, Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Alper Altunay, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kurtuluş Özgen, Bilkent Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Andreas Treske, Başkent Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Künüçen, İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Nagihan Çakar Bigiç, Yapımcı Zeynep Atakan, Oyuncu Hakan Alim, Görüntü Yönetmeni Uğur İçbak, 13. Rofife Ana Komite Başkanı Dr. Güran Dinçer, 13.  Rofife Ana Komite Üyesi Rotaryen Pervin Soydemir benzer biçimde birbirinden mühim adları ağırlıyor.

Doğal olarak bütün bu planlamaları meydana getiren, eylemleri oluşturan ana komite üyeleri bu yıl Dr. Güran Dinçer Başkanlığı’nda tertipli aralıklarla bir araya gelmiş olarak yıl süresince bu festival için çalışmışlardır.

Bu yıl 13. düzenlenecek festivalin Ana Komite Üyeleri Dr. Güran Dinçer, Ana Komite Başkanı Prof. Dr. Hale Künüçen, Prof. Dr. Nezih Orhon, Cengiz Turgay, Pervin Soydemir, Betigül Ceylan’dan oluşuyor.

Festivalin ev sahibi Adana Cenup Rotary Kulübü olurken Başkanı Dr. Fatma Aydoğan ve kulüp üyeleri heyecanla misafirlerini bekliyorlar.

Pandemi sebebiyle festivalin bu yıl teması “Sağlık Çalışanları” oldu. Bu yıl ek olarak, “Almanya Goethe İnstitut” ve Rein Mahn Üniversitesi seçkileri ile festivale ayrı bir zenginlik katacak.

Adana’da çekilen Bir Zamanlar Çukurova dizi ekibinin katılımlarının yanı sıra festivale beyaz perde ve sanat dünyasından oyuncu, yönetmen ve yapımcılar katılacak. Sadece önceki yıllarda halkın katılımıyla meydana getirilen ödül töreninin bu yıl pandemi sebebiyle hibrit sistemde yapılması mecburi oldu.

Ödül töreni www.rofife.org üstünden duyurularak youtube üstünden canlı izlenebilecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *