‘Adımı çaldın’ davasında iki Gökçe Kırgız ilk kez karşı karşıya geldi

Gökçe Kırgız, 2006 senesinde söylediği ”Kalbime Gömerim’ adlı şarkısıyla bir dönem fenomen olmuştu. Müzisyen adının patentini almıştı. 2006’da sahne almaya süregelen Merve Doğan ise 2013 senesinde isim ve soyadı değişikliğine giderek resmi olarak Gökçe Kırgız adını almıştı. Fenomen Gökçe Kırgız bunun üstüne İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi‘ne adının kötüye kullanılarak markasına zarar verdiği nedeni öne sürülerek dava açmıştı.

Sözcü’de yer edinen habere bakılırsaFenomen Gökçe Kırgız dava dilekçesinde, ‘Gökçe Kırgız’ adlı markayı kendisinin yarattığını ve başkası tarafınca kullanılarak popülerlik sağlandığını, markanın fena şekilde kullanılması ve saygınlık kaybı oluşması sebebiyle tazminat talebinde bulunulmuş oldu. Maddi olarak 250 bin TL talep eden Gökçe Kırgız ek olarak senelerce kendi adıyla sahne alarak haksız kazanç ettiğini ve maddi tazminatın bunun doğrultusunda hesap edilmesini talep ederek Gökçe Kırgız’ın yazılı olarak kendisinden özür dilemesini istemişti.

Davanın ikinci duruşması İstanbul Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi‘nde görüldü. Duruşmaya iki Gökçe Kırgız da katılım sağlamış oldu. İkili ilk kez mahkeme salonunda karşı karşıya geldi. Duruşmada şahit sıfatında yer edinen Emre Altıner dinlendi.

Emre Altıner, “2006 yılında bir arkadaşım bana asıl Gökçe Kırgız’ın şarkısını attı. Şarkıyı beğendiğim için gitarımla eşlik ettim. Son haliyle şarkı yayınlandı. Gökçe Kırgız da bana bu halini beğendiğini ve görüşmek istediğini söyledi. 2007 yılında birlikte sahne almaya başladık. 2009 yılı gibi Gökçe müzikten uzaklaşarak iç dünyasına dönme kararı almıştı” dedi.

Hasan Doğan adlı kişinin de Gökçe Kırgız’a şarkının kendisinin olduğu iddiasında bulunarak dava açtığını belirten Altıner, “Gökçe bu olay nedeniyle üzüldü ve iç dünyasına döndü. Yollarımızı ayırdığımızda müziğe nadir de olsa devam etti. 2 sene önce Gökçe’yi aradım,  müziğe dönmesini teklif ettim ve bir şarkı çıkardık. Gökçe 2012 yılı gibi telefonda en çok dinlenen ve indirilen ödülünü almıştı” dedi.

Dava ertelendi

Dava tanıkların dinlenmesine devam edilmesi için ertelendi. Duruşma çıkışında izahat meydana getiren davacı Gökçe Kırgız, “İsmimin marka patentini almıştım. Marka patent davasından çıkıyorum” dedi.

“İtiraz etseydi”

Davalı Gökçe Kırgız ise, “Bunların hiçbirini kabul etmiyorum. 2012 yılında adımı ve soyadımı değiştirdim. 1 yıl içinde itiraz süreci vardı. Hanımefendinin bilgisi vardı itiraz edebilirdi. Böyle bir davayla karşılaşacağımı düşünmüyordum” açıklamasında bulunarak adliyeden ayrıldı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *