Ahmet Türk’e ‘eş başkanlık’ soruşturması

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk aleyhinde “eş başkanlık” soruşturması başlatıldı. Soruşturmaya iznin kayyım atamasından 4 gün ilkin verildiği ve metinde Türk’ün “eski belediye başkanı” diye tanımlandığı görüldü.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk aleyhinde “eş başkanlık” sebebi öne sürülerek soruşturma başlattı. Müfettişlik, 3 Eylül 2019 tarihinde başlatmış olduğu ve Türk’e bildiri etmiş olduğu soruşturma kapsamında müdafa istedi. Türk aleyhinde “Mardin Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı” ifadesinin kullanıldığı tebligatta, soruşturma izninin kayyım atanmasından 4 gün ilkin, kısaca 15 Ağustos günü olması dikkat çekti.

“Sözde eş başkan”

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine bakılırsa, soruşturma gerekçesinde eş başkanlık için ‘sözde’ ifadesi kullanıldı. Tebligatın ilgili kısmında şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlık makamının 15.08.2019 tarihli onayında ‘31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün bilgisi ve talimatlarıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi Necla Figen Altındağ’ın sözde eş başkan sıfatıyla belediyenin her türlü organizasyonunun içinde yer aldığı, belediyeye ait tesis ve projeleri sahada bizzat inceleyerek, belediye adına ilgilileri yönlendirdiği ve talimatlar verdiği, Belediye adına yürütülen her türlü faaliyette bizzat tasarrufta bulunduğu ve eş başkan sıfatı ile Belediyenin yönetiminde, sevk ve idaresinde etkin bir şekilde görev aldığı’ ve ilgililerin görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmektedir.”

Türk’ün 7 gün içinde savunmasını göndermesi istenen tebligatta, savunmanın gönderilmemesi durumunda ifade vermekten kaçınmış sayılacağı açıklandı.

“Yasaldır ve meşrudur”

Mevzuya dair konuşan Necla Figen Altındağ, kayyım atanmasına eş başkanlık sisteminin gerekçe gösterilmesinin kabul edilemez bulunduğunu altını çizdi. “Eş başkanlık meşrudur” diyen Altındağ, eş başkanlığın AKP’nin oylarıyla Meclis’ten geçtiğini hatırlatarak, “Diğer partiler bunu işlevsel kılmadılar ama HDP bunu işlevsel hale getirdi. Yasaldır ve meşrudur. Kadınların mücadelesini geriletmeye çalışıyorlar. Kadınların rolünü hiçe sayıyorlar” dedi.
Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *