AKP baro seçimleri için formül arıyor; İstanbul Barosu’nun delege sayısı 30’a düşebilir

AKP, bazı baroların adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasını protesto etmesi üstüne baro seçimlerinin tekrardan düzenlenmesini gündemine aldı.  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı’nın seçiminde delegelerinin etkili olduğu İstanbul ve Ankara ile öteki iller arasındaki delege farkının kapatılması için formül aranıyor. Yapılacak yepyeni düzenlemede ise her ile verilen 2 delegenin artırılması, avukat sayısı yüzden fazla olan baroların yüzden sonraki her 1000 üye için birer delege seçmesi üstünde duruldu. AKP’liler, bu düzenlemeyle 100’ün üstünde delegesi olan İstanbul Barosu’nun delege sayısının 30’lara kadar düşürülebileceği açıklandı.  

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine gore, yepyeni yasama yılının başlamış olacağı 1 Ekim’den sonrasında barolar başta olmak suretiyle meslek örgütlerindeki seçim sistemini değiştiren düzenlemenin TBMM gündemine gelebileceği açıklandı.  Bu mevzuda AKP içinde iki seçenek üstünde duruldu. Avukatlık Yasası’nda yapılacak değişiklikle yalnızca barolar ve TBB’nin seçimleriyle ilgili bir düzenleme gelebileceği benzer biçimde bütün meslek örgütlerinin seçimlerini düzenleyen çerçeve bir yasa da çıkarılabileceği kaydedildi.

Yargı paketine konulmaz

Yargı paketi için muhalefetle uzlaşma aranacağı, baro seçimleriyle ilgili bir düzenlemenin ise uzlaşma arayışını sekteye uğracağı değerlendirildi. Söz mevzusu düzenlemenin ayrı getirilmesi üstünde duruluyor.

AKP’nin baro seçimlerine ilişkin yapacağı çalışmanın esas hedefinde ise 79 baro olmasına rağmen TBB Başkanı’nın seçiminde neredeyse toplam delegenin yarısını oluşturan Ankara ve İstanbul barolarının delegelerinin etkili olması içeriyor. TBB’nin 504 delegesinden 137’si İstanbul, 52’si Ankara, 29’u İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor. AKP, Ankara, İstanbul ve İzmir benzer biçimde üyesi fazla olan illerin delege sayısını düşürerek öteki il barolarının tesirini çoğaltmak istiyor. Bunun için il barolarının TBB delegesi sayısının belirlenmesi formülünü değiştirmeyi hedefliyor. Avukatlık Yasası’na gore, TBB Genel Kurulu için her baro ikişer delege belirliyor. Avukat sayısı yüzden fazla olan barolar, yüzden sonraki her 300 üye için ek olarak birer delege seçiyor. Delegeler her baronun olağan genel kurul toplantısında 2 yıl için seçiliyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı baroların sarayda düzenlenen adli yıl açılış törenine gitmemesi üstüne “İlk çözmemiz gereken meselelerden biri, tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir” demişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *