Alfred Döblin Edebiyat Ödülü’nü Deniz Utlu kazanmıştır – Magazin Mahallesi Kültür

Berlin‘de yaşayan Türkiye kökenli yazar Deniz Utlu, 2021 Alfred Döblin Ödülü‘ne layık görüldü.

Söz mevzusu edebiyat ödülü, Berlin Sanatlar Akademisi ile Berlin Edebiyat Kolokyumu tarafınca Alman yazar Alfred Döblin anısına veriliyor.

Jüri üyeleri ödülün Deniz Utlu‘ya verilmesine ilişkin açıklamasında yazarın “hatıralara ilişkin hikayelerini baba-oğul arasındaki ilişki üzerinden” kurduğunu belirterek, baba ile girilen diyalogta hayata ilişkin “varoluşsal konuların” işlendiğini açıkladı.

Açıklamada bu mevzular “Erkekliğin oluşumu, kader ve ruhsallığa dair sorular, göç ve aidiyet deneyimleri” olarak sıralandı.

“Utlu, Alman edebiyatında Hannover’den Türkiye’ye, Suriye sınırına kadar uzanan bir hatıra coğrafyası oluşturuyor” denildi.

1983 senesinde Almanya’nın Hannover kentinde dünyaya gelen Deniz Utlu, Berlin ve Paris’te yüksek tahsil gördü. Türkçe’ye “Savrulanlar” adıyla çevrilen ilk romanı “Ungehaltenen” 2014 senesinde yayımlandı. Utlu’nun ikinci romanı “Gegen Morgen” 2019 senesinde piyasaya çıktı. 2003-2014 yılları aralığında kültür ve cemiyet dergisi “freitext”i çıkartan Utlu’nun köşe yazıları Almanya’da fazlaca sayıda mecmua ve gazetede yayımlandı.

1979 senesinde Alman yazar Günter Grass tarafınca kurulan Alfred Döblin Ödülü iki yılda bir veriliyor. Bu yıl 23’üncü kez verilen ödül 15 bin euro değerinde.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *