Altay’da Mustafa Denizli süreci resmen başladı

Altyapısından yetişip 18 yıl formasını giydirilmiş olduğu siyah-beyazlı kulübün efsaneleşmiş kaptanına dün göreve gelmesi için çağrıda bulunan Başkan Özgür Ekmekçioğlu, kulüpten ücret talep etmeyip, alacağı ücretin Mehmetçik Vakfı ile Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’na bağışlanmasını isteyen 71 yaşındaki deneyimli teknik insanla bugün bir araya gelmiş olarak sözleşme imzaladı.

Futbolcu olarak 1983’te ayrılmış olduğu Altay’a 38 yıl sonrasında teknik adam olarak dönen Mustafa Denizli, Gaziemir’deki Vali Kutlu Aktaş Tesisleri’nde düzenlenen imza töreninde mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Mustafa Denizli, Uzun bir süre geçti. Yaşadığım yaşamın neredeyse her 4 gününden biri bu toplumun içinde geçti. Kısacası tüm gençliğim geçti. Sevindiğimiz üzüldüğümüz birçok anıyı burada yaşadık. Ayrıldığımız günden sonrasında birçok çalışmanın içinde oldum. İlk kez içinden yetiştiğim camiadan bir çağrı aldım. Tüm kamuoyu takdir edersiniz ki bu şekilde bir davete hayır diyecek bir insan çıkmaz. Hayır demem mümkün değildi dedi.

“PROFESYONEL SÖZLEŞME YAPMAM SÖZ KONUSU DEĞİL”

“Kulübümle profesyonel bir çalışma yapmam söz konusu olmaz bu dönemde” diyen Mustafa Denizli, “Sezon sonuna kadar hedefimizi kovalamak için elimizden gelen her şeyi ortaya koyacağız. Hayatımda çok şampiyonluklar yaşadım. İnşallah Allah bize böyle bir şampiyonluğu nasip eder ve onun gururunu yıllarca taşıdığım gibi bugün en büyük ölçüde yaşatma fırsatı verir. Bu takımda bu potansiyelin olduğuna inanıyorum. Yönetim ben ekibim ve futbolcularım bunu gerçekleştirmek için her türlü fedakarlığı yapacağız. Heyecanlıyım çok kolay bir şey değil bir insan için yaşanmışlıklar. Allah hepimizin yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİT VE GAZİLERİN HAKKI ÖDENMEZ”

Altaydan alacağı ücretin Mehmetçik Vakfı ile Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’na bağışlanmasını istemesinin hatırlatılması üstüne deneyimli teknik adam, “Bizim evlatlarımız senelerdir bu vatan için bizim için gece gündüz savaşım ediyorlar. Bazıları bu vatan için canını kaybediyor, bazı uzuvlarını kaybedip yaşamlarına devam ediyor. Onlara Karşılığı maddi olarak ne devletin ne şahısların tam manada karşılaması mümkün değil. Onların hakları maddiyatla ödenmez. Geride kalanların hayatına bir nebze olsun katkıda bulunursak o benim hayatta aldığım en büyük geçirme tutarı olacaktır. İnşallah gereksinim duyan şehit yakınlarımıza, ailelerimize, gazilerimize ve Mehmetçik Vakfı’na ulaşır iki bölüm halinde. En geç yarın öbürgün yada pazartesi günü bu gerçekleşecek. Bu manada bir katkım olsun diye düşündüm. İnşallah lüzumlu yere ve amaca ulaşır yorumu yapmış oldu.

ÖZGÜR EKMEKÇİOĞLU: 38 YIL SONRA HOCAMIZI BURADA GÖRMEK BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR SEVİNÇ

Mustafa Denizliye isminin yazılı olduğu bir forma veren Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Şu an oldukça duygusal bir andayız. 38 yıl sonrasında hocamızı burada görmek bizim için oldukça büyük bir luk. Ben hocamıza tekrardan evine sefalar getirdin diyorum dedi.

Açıklamaların arkasından Altay Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Mustafa Denizli ile beraber pasta kesti.

ÜÇ BÜYÜKLERİ ŞAMPİYON YAPTI

Mustafa Denizli, Türk futbol tarihinde üç büyükleri şampiyon meydana getiren ilk ve tek teknik direktör olarak tarihe geçti. 1987-88 sezonunda Galatasaray’da lig şampiyonluğu yaşayan usta teknik adam, aynı başarıyı 2000-01’de Fenerbahçe’de gösterirken, son olarak Beşiktaş’la 2008-09’da Süper Lig’de şampiyonluk ipini göğüsleyip tarih yazdı. Mustafa Denizli, teknik adam olarak kariyerinde Galatasaray’la 1 kez Türkiye Kupası, 2 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası, Beşiktaş’la ise 1 kez Türkiye Kupası’nı kaldırarak toplam 7 kez şampiyonluk luğu yaşadı. Denizli, Şampiyon Kulüpler Kupası’nda Galatasaray’a çeyrek final oynatan, Fenerbahçe’yi ve Beşiktaş’ı şampiyon meydana getiren ilk Türk teknik direktör ve ulusal ekibi Euro 2000’de çeyrek finale çıkaran ilk teknik adam oldu.

ALTAY’DA EFSANE OLDU

Çeşme Alaçatı doğumlu 71 yaşındaki Mustafa Denizli, 1962 senesinde altyapısında futbola başladığı Altay’da 1965-1983 yılları aralığında 18 yıl A takımda forma giydi. Denizli, Altay formasıyla Süper Lig’de 121, kupa maçlarıyla beraber toplam 146 kez rakip fileleri sarsarak kulübün en golcü adı unvanını elinde bulunduruyor. Altay’da futbolculuk döneminde 1966-67 ve 1979-80’de 2 kez Türkiye Kupası’nı kaldıran ve kaptanlık yapmış olduğu takımda Büyük Mustafa olarak anılan eski ulusal futbolcu, sol kanatta vazife alıp, özelikle frikik ve kornerden attığı gollerle adından söz ettiriyordu. 1983-84’te Galatasaray’a geçirme olan Denizli, 1 yıl bu kulüpte oynayıp jübilesini yapmış oldu.

12 KULÜPTE GÖREV ALDI

Teknik direktörlük kariyerine 1987 senesinde Galatasaray’da süregelen Mustafa Denizli, A Ulusal Ekip’ın haricinde toplam 12 kulüpte vazife yapmış oldu. Usta teknik patron sırasıyla Almanya’da Alemannia Aachen, Galatasaray, Kocaelispor, Fenerbahçe, Manisaspor, İran’da Pas Tahran ve Perspolis, Beşiktaş, Perspolis, Çaykur Rizespor, Azerbaycan’da Hazar Lenkeran, Galatasaray, Eskişehirspor ve son olarak Kasımpaşa’yı çalıştırdı. Altay, Mustafa Denizli’nin başına geçmiş olduğu 13’üncü kulüp oldu.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *