Altın Koza’da hüzünlü hazırlık – Magazin Mahallesi Kültür

28. Internasyonal Adana Altın Koza Film Festivali’nin basın toplantısı, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılmış oldu.

Toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Atın Koza Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, 28. Internasyonal Adana Altın Koza Film Festivali Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk, Yapımcı-Yönetmen Abdurrahman Keskiner ile Festival Yürütme Kurulu Üyeleri katıldı.

“Destek vermeye devam edeceğiz”

Festival tanıtım filmi ve yarışma film jeneriklerinin gösterildiği görüşmede konuşan Başkan Zeydan Karalar, “Ülkemizde çekilen filmlere konu, mekan ve insan kaynağı ile hem ev sahipliği yapan hem de film endüstrisinin ülkemizdeki gelişiminde tarihten günümüze söz sahibi olmuş Adana’mızın bu eşsiz envanterinin tanınmasında önemli katkıları olan Altın Koza Film Festivali’nin bu yıl 28’incisini gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Pandemi koşularında tüm gerekli önlemleri alarak ara vermeden düzenlemenin, Türk Sineması’nın güçlenmesi için harcadığımız çabayı sürdürmenin gayreti içindeyiz” dedi.

“Kadir Beycioğlu’nun vefatı nedeniyle hüzünlüyüz”

Altın Koza Film Festivali’nde büyük emekleri olan ve bir süre ilkin yaşamını kaybeden Prof. Dr. Kadir Beycioğlu’na Tanrı’tan rahmet dileyen Başkan Zeydan Karalar, “13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak ülkemizin son günlerde maruz kaldığı yangın felaketlerinde yaşadığımız derin üzüntü sebebiyle, sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne inanarak, festivalimizi ‘doğa’ teması ile planladık. Festivalimiz bu yıl, uzun yıllar Altın Koza’da görev yapmış, son 3 yıldır da festival direktörlüğünü üstlenmiş, Türk sinemasına verdiği emek ve destekle her zaman sinema sanatının ışığında, sanatçıyla yol alan akademisyen Prof. Dr. Kadir Beycioğl’’nun vefatıyla hüzünlü bir açılışa sahne olacak” diye konuştu.

“Adana’mız Türk Sineması için çok önemli bir şehir”

Adana’nın benzeri olmayan naturel güzelliklerinin, gastronomi zenginliğinin, derin tarihinin yanında, kültür ve sanat alanında bağrından çıkardığı oldukça sayıda evrensel değeriyle de bir tek ülkemizin değil, dünyanın mühim şehirlerinden biri bulunduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar şunları söylemiş oldu: “Sinema ve sinemaya ilham veren, edebiyat alanında çok önemli isimler yetiştirmiş bir şehir olan Adana’mız, Türk sineması için vazgeçilmez bir coğrafya olma özelliğini geçmişten günümüze gururla taşıyor.”

Kültür ve sanatın; sulh, aydınlık ve uygarlık demek bulunduğunu belirten Başkan Zeydan Karalar şöyleki devam etti: “Çağdaş insan için vazgeçilmez bir unsur olan sanatın önemi Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından da defalarca dile getirilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk; ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyerek muasır medeniyetin sanatsız tahayyül edilemeyeceğini dile getirmiştir.”

“Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk, ‘Sinema öyle bir keşiftir ki, bir gün gelecek, barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden çok dünya medeniyetinin veçhesini değiştireceği görülecektir. Sinema dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini sevmelerini, tanımalarını temin edecektir. Sinema insanlar arasındaki görüş, düşünüş farklılıklarını silecek, insanlık ideallerinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır. Sinemaya layık olduğunu ehemniyeti vermeliyiz’ diyerek sinemanın gelecekteki önemini de anlatmıştır.”

“Festivali halkın ayağına götürüyoruz”

Başkan Zeydan Karalar bu yıl festivali halkın ayağına götüreceklerini belirterek, ilçelerin bir çoğunda festivalin gösterimleri ve bazı etkinlikleri olacağını deklare etti. Geçen yıl büyük yankı uyandıran ve ilgi çeken gondolda beyazperde gösteriminin bu yıl da gerçekleştirileceğini ifade eden Başkan Zeydan Karalar, festivalin büyük emekle hazırlandığını belirterek, alın teri dökenlere teşekkür etti. Başkan Zeydan Karalar, son sözü, sanatın ve beyaz perdenin iki büyük ustası olarak adlandırdığı Menderes Samancılar ve Nebil Özgentürk’e bıraktı.

“Şiir gibi bir festival yapmak istiyoruz”

Menderes Samancılar, “Bu yıl bir yanımızda hüzün var. Pandemiden sebebiyle da kayıplarımıza üzülüyoruz. Her şeye karşın hüzünlerimizi saklı tutarak, şiir şeklinde bir festival yapmak istiyoruz ve öyleki yapacağız. Jüri Hususi Ödülü’müzün adı ‘Kadir Beycioğlu Jüri Özel Ödülü’ olacak.

Nebil Özgentürk de Adana’da geçen yıllarına değinerek, “Hazırladığım bütün belgeseller Adana ve Altın Koza Film Festivali’ne feda olsun. Zeydan Başkan, festivalde işi; sinemayı iyi bildiğine inandığı bizlere teslim ederek, sanata ve sanatçıya verdiği önemi, saygıyı gösterdi. Bizleri çalışmalarımızda özgür bıraktı. Yılmaz Güney’e ve bütün sinemacılara layık bir festival yapmak istiyoruz. Son alarak Kadir Beycioğlu ve Ferhan Şensoy’u kaybettik. Onları da saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Görüşmede festival programıyla ilgili data de verildi.

Festival programında öne çıkanlar

* Geleneksel yarışma bölümleri olan ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’, ‘Uluslararası Kısa Film Yarışması’, ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Adana Kısa Film Yarışması’

* 7 gün süresince Seyhan Nehri üstünde gondolda film gösterimleri. Başta Karataş, Ceyhan ve Kozan olmak suretiyle oldukça sayıda ilçede film gösterimleri.

* İlçelerimizde gezici beyazperde etkinlikleri ve yazlık sinemalarda film gösterimleri

* 3 tane sergi. ‘Çukurova’dan Beyaz Perdeye Film Afişleri’ sergisi, ‘Dünden Bugüne Adana Sinemaları ve Adana’da Beyaz perdeye Gitmek’ sergisi ve ‘Adana Sinema Tarihi’ sergisi.

Kısa film atölyeleri

* 2 tane çalıştay. ‘Adana’da Beyaz perde Mirası ve Beyaz perde Sektörü’ çalıştayı ve ‘Adana Sinema Tarihinin ve Seyir Deneyiminin Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Değerlendirilmesi’ çalıştayı.

* 2 tane söyleşi. ‘Sinemada Yaşar Kemal’ söyleşisi ve ‘Hasan Saltık’ söyleşisi.

* Ceylan Ertem ve Senfonik Festival Orkestrası Konseri

* 2 tane Adana beyazperde turu.

Tur 1: ‘Adana’nın Beyaz perde Evveliyatına Umutla Bakmak’

Tur 2: ‘Adana’nın Sinema Tarihini Endişe ile Anmak’

* 2 tane açık oturum.

Açık oturum 1: Beyaz perdede-Ekranda Hanıma Fizyolojik ve Ruhsal Yaptırımlar.

Açık oturum 2: Dijital Platformlar ve Beyaz perde

Ödüller

* Festivalin Onur Ödülleri Şerif Sezer, Haluk Bilginer ve Yavuz Turgul’a veriliyor.

* Festivalin Orhan Kemal Emek Ödülleri eserleriyle Türk sinemasının gelişim sürecine vermiş oldukları kıymetli katkılarından sebebiyle 5 Altın Portakal ve pek oldukça ödülün sahibi görüntü yönetmeni Ertunç Şenkay ile beyazperde ve kültür hayatımızın ‘Sevin Ablası’, çevirmen, yayıncı, film eleştirmeni, muhabir, spor yazarı, radyocu ve tv programcısı Sevin Okyay’a verilecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *