Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu – Magazin Mahallesi Kültür

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Küre Ödülleri dün gece 78’inci kez gerçekleşti ve pandemi koşulları sebebiyle değişik bir konseptte meydana getirilen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Bu yıl ödül töreni New York’ta ve Beverly Hills’te gerçekleşti. Azca sayıda davetli yer alırken bu kişilerin de corona virüsüyle mücadelede canla başla çalışan sıhhat çalışanları olduğu açıklandı. New York’taki etkinliği Tina Fey yönetirken, Beverly Hills’teki töreni Amy Poehler yönetti.

Dram branşında Nomadland ve güldürü filmi Borat Subsequent Moviefilm Altın Küre’den zaferle ayrılan yapımlar oldu. Corona virüsü salgını dolayısıyla sanal olarak iki değişik lokasyonda gerçekleşen ödül töreninde öne çıkan detaylar ise şu şekilde:

Nomadland ile en iyi yönetmen branşında ödül alan Chloe Zhao, Altın Küre tarihinde bu kategoride ödül kazanan ikinci hanım oldu. Zhao, bu dalda ödül alan ilk Asyalı hanım olarak da tarihe geçti.

Borat Subsequent Moviefilm’in yaratıcısı Sacha Baron Cohen de güldürü branşında en iyi adam oyuncu branşında ödülü kazanmıştır.

Ödül Prenses Di’ye gitti

Dizi kategorisinin açık ara kazananı ise The Crown oldu… Dizi, drama branşında en iyi dizi ödülünü alırken, Prenses Diana’yı canlandıran Emma Corrin en iyi aktrist ödülünün sahibi oldu.

Prenses Charles’ı canlandıran Josh O’Connor da en iyi adam oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Yurttaş Kane filminin senaristinin öyküsünü özetleyen Netflix yapımı Mank, 6 adaylıkla iddialı girmiş olduğu törenden eli boş ayrıldı. Mank, asla ödül alamayarak Hollywood’un gündemine oturdu.

Black Panther filminin başrol oyuncusu olan ve geçen yıl hemen hemen 43 yaşlarında yaşamını yitirerek hayranlarını yasa boğan Chadwick Boseman da Ma Rainey’s Black Bottom’daki son performansıyal ödüle aday yayınlandı.

Jane Fonda’ya başarı ödülü

Normalde heybetli etkinliklerin ve partilerin düzenlenmiş olduğu etkinlikte bu sefer ünlüler evlerinden şık kostümlerle kamera karşısında katıldı. Oldukça azca sayıda davetlinin olduğu etkinlikte Jane Fonda’ya da bir ödül verildi.

83 yaşındaki Fonda’ya 60 yılı aşkın bir süredir beyaz perde ve dizi kariyerinde yer almış olduğu ve toplumsal meselelerde öne çıkarak cesaret gösterdiği için yaşam boyu başarı ödülü takdim edildi.

Ödülünü alırken Fonda, “Endüstrimizde görmekten ya da duymaktan korktuğumuz bir hikaye var. Bu hikaye hangi sesleri yücelteceğimiz ve hangilerini kısacağımızla ilgili. Sonuçta sanat, tarihte bir basamak değil bir ilerleme olmuştur. Haydi hep birlikte liderler olalım” dedi.

İşte Altın Küre’den zaferle ayrılanlar

FİLM

Drama Branşında En İyi Film

Nomadland

Güldürü ya da Müzikal Branşında En İyi Film

Borat Subsequent Moviefilm

Drama Branşında En İyi Erkek oyuncu

Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Drama Branşında En İyi Aktrist

Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday”

Güldürü ya da Müzikal Branşında En İyi Erkek oyuncu

Sacha Baron Cohen – “Borat Subsequent Moviefilm”

Güldürü ya da Müzikal Branşında En İyi Aktrist

Rosamund Pike – “I Care a Lot”

En İyi Yönetmen

Chloé Zhao – “Nomadland”

En İyi Destek Erkek oyuncu

Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah”

En İyi Destek Aktrist

Jodie Foster – “The Mauritanian”

En İyi Animasyon Film

Soul

Yabancı Dilde En İyi Film

Minari

TELEVİZYON

En İyi Drama

“The Crown”

En İyi Güldürü yada Müzikal

Schitt’s Creek

Drama Branşında En İyi Erkek oyuncu

Josh O’Connor – “The Crown”

Drama Branşında En İyi Aktrist

Emma Corrin – “The Crown”

Güldürü ya da Müzikal Branşında En İyi Erkek oyuncu

Jason Sudeikis – “Ted Lasso”

Güldürü ya da Müzikal Branşında En İyi Aktrist

Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek”

En İyi TV Filmi ya da Dizi

The Queen’s GambitHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *