Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri belli oldu – Magazin Mahallesi Kültür

58’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçilen 10 film, 14 kategoride toplam 770 bin TL değerinde ödül için yarışacak. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması filmleri 30 bin TL, Ulusal Belgesel Film Yarışması filmleri ise 60 bin TL tutarındaki ödüller için Altın Portakal heyecanı yaşayacak.

10 film yarışacak

Mehmet Açar, Muammer Brav ve Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulun gelen 44 başvuruyu değerlendirmesi sonucu belirlenen 10 film, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçildi.

Emre Kayiş’in ‘Anadolu Leoparı’, Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Hasan’, Necip Çağhan Özdemir’in ‘Bembeyaz’, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun ‘Birlikte Öleceğiz’, Ali Tansu Turhan’ın ‘Diyalog’, Selman Nacar’ın ‘İki Şafak Arasında’, Cemil Ağacıkoğlu’nun ‘Kafes’, Tayfun Pirselimoğlu’nun ‘Kerr’, Ferit Karahan’ın ‘Okul Tıraşı’ ve Nazlı Elif Durlu’nun ‘Zuhal’ adlı filmleri, bu yıl ‘Altın Portakal Ödülleri’ için yarışacak.

Türkiye’de ilk kez Antalya’da seyirci karşısına çıkacak yarışma filmlerinden ‘Birlikte Öleceğiz’, ‘Diyalog’, ‘Kafes’ ve ‘Zuhal’in bununla beraber dünya ilk gösterimleri Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapılacak. Festivalde ilk filmlerini meydana getiren yönetmenlerin aday olabildiği Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü için ise ‘Anadolu Leoparı’, ‘Bembeyaz’, ‘Diyalog’, ‘İki Şafak Arasında’ ve ‘Zuhal’ yarışacak.

Kısa metraj ve belgesel film yarışmaları filmleri

Ulusal Kısa Metraj ve Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yarışacak filmlere, Doç. Dr. Ahmet Gürata, Senem Erdine ile Engin Palabıyık’tan oluşan seçici kurul karar verdi. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda 151 müracaat arasından seçilen 12 film yer alacak.

Seçici kurul sonucuna gore bu yıl festivalde, Mazlum Demir’in ‘Agna’, Burcu Uğuz’un ‘Aile Tablosu’, Muhammed Seyyid Yıldız’ın ‘Ajotin’, Yasemin Demirci’nin ‘Gece Kuşağı’, Aziz Alaca’nın ‘Göl Kenarı’, Ali Tansu Turhan’ın ‘İkinci Gece’, Okan Avcı’nın ‘Kaya’, Volkan Cenup Eker’in ‘Larva’, Musab Tekin’in ‘Rewşen’, Elif Refiğ’in ‘Siz Biraz Uzak Kaldınız’, Adar Baran Kıymet’in ‘Soğuk’ ve Can Merdan Doğan’ın ‘Stiletto: Pembe Bir Aile Trajedisi’ adlı kısa filmleri gösterilecek.

İlk vizyonu Antalya’da yapılacak senenin en yepyeni belgesellerini bir araya getirecek olan Ulusal Belgesel Film Yarışması’na 49 müracaat arasından 9 film seçildi. Yarışmanın finalistleri Didem Şahin’ın ‘Acı ve Tatlı’, Ebru Şeremetli’nin ‘An Kalır’, Aslı Akdağ’ın ‘Bekleyiş’, Ersen Çıra’nın ‘EDE’ Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm’, Volkan Üce’nin ‘Her Şey Dahil’, Ümran Safter’in ‘Kapıyı Açık Bırak’, Mehmet Emre Battal’ın ‘Muhtaç’, Tayfun Belet’in ‘Unkapanı: Bitmeyen Masal’ ve Esra Yıldız’ın ‘Vatansız’ adlı belgeselleri oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *