Altın, Risk İştahının Dönmesiyle Düşük, Jackson Hole Spotların Altında

Investing.com – Risk iştahının piyasaya dönerek kıymetli metale olan güvenli liman talebini azaltmasıyla, altın Pazartesi günü düşüş yaşadı. Yatırımcılar Jackson Hole’deki merkez bankacıları ve politikacıların senelik toplantısını bekliyor.

Aralık vadeli altın vadeli işlemleri 11,35 dolar düşüşle 1.512,25 dolar oldu.

Küresel piyasalar ve devlet tahvilleri, verim sağlamayan külçe üstünde baskı kurarak yükselişe geçti.

Dünya Altın Konseyi’nde baş piyasa stratejisti olan John Reade, “sağlam bir ABD doları ile reel ABD verimlerindeki hafif bir artışın birleşimi şu an altın üzerinde baskı kuruyor” dedi.

Analistler ek olarak, Perşembe günü Jackson Hole’de başlamış olacak olan senelik Iktisat Sempozyumu öncesinde yatırımcıların davranışlarında ölçülü olduklarını söylemiş oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell, Eylül ayındaki bir faiz indirimini onaylayacağı beklentileri içinde Cuma günü etkinlikte konuşacak.

VM Markets’ta yönetici ortak olan Stephen Innes bir notunda, “bu haftanın sonlarındaki Jackson Hole sempozyumunda ortaya çıkabilecek ya da çıkmayacak politik belirsizliklere bakılırsa, altın, artış ivmesine nihayet devam etmeden önce düşüş eğilimini pekiştirebilir” dedi.

ING emtia stratejistleri Warren Patterson ve Wenyu Yao, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerinin, uzun pozisyonlardaki düşüş ve kısalardaki görece daha ufak artışlarla beraber bir miktar kar realizasyonu gösterdiğini söylemiş oldu.

“Dayanak temeller değişmedi ancak ticari ve dövize ilişkin belirsizlikler gevşeyene kadar, para yöneticileri altında uzun olmaya devam edebilir.”

Investing.com’da kıdemli emtia analisti olan Barani Krishnan, altının son rallisindeki düşüşe işaret etti ve yatırımcıların yepyeni uzun pozisyonlara geçmeden ilkin bilhassa Jackson Hole etkinliğinden, merkez bankalarının gevşemesine dair daha oldukça sinyal beklediğini söylemiş oldu.

Öteki metal ticaretinde gümüş vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 16,962 dolar oldu.

Paladyum vadeli işlemleri %2,2 kazançla 1.472,40 dolar olurken, platin %0,8 artışla 858,30 dolardan işlem görmüş oldu.

Baz metallerden bakır %0,4 artışla 2,604 dolara terfi etti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *