Anadolu Efes, Euroleague şampiyonu oldu

Euroleague 2020-2021 sezonu şampiyonu Anadolu Efes! Temsilcimiz daha ilkin finali kaçırılmış olduğu Final Four’da bu kez Türkiye’ye şampiyonlukla dönüyor. Ergin Ataman ve öğrencileri Barcelona’yı finalde 86-81’lik skorla yenik ederek şampiyon oldu.

Ergin Ataman, Beşiktaş ve Galatasaray’ın peşinden Anadolu Efes ile de Avrupa’da şampiyonluk yaşayarak Türk basketboluna bir kez daha adını yazdırmayı başardı. Ataman, ek olarak Euroleague’de şampiyonluk yaşayan ilk Türk alıştırmacı olmayı başardı.

Anadolu Efes 10 sayı geriye düşmüş olduğu maçta bir ara 11 sayılık fark yakalamayı başardı. Sadece olağanüstü finalde son 5 dakikaya eşitlikle girdi.

Son 3 dakikada ise Euroleague’in MVP’si Micic ile Larkin’in hücumda bulmuş olduğu sayılar Efes’e şampiyonluğu getirdi.

Son 1 dakikaya 81-76 önde giren Anadolu Efes hata yapmayarak Euroleague’de şampiyonluğa kazanmayı başardı.

Temsilcimizde Vasilije Micic 25 sayı, Shane Larkin ise 21 sayıyla oynadı. Sertaç Şanlı da 8’i ilk periyotta olmak suretiyle toplam 12 sayıyla zamanı zaferde katkı sağlamış oldu. Euroleague’in düzgüsel sezonunda en kıymetli oyuncu seçilen Anadolu Efes’ın Sırp yıldız basketbolcusu Micic, Final-Four’un da en kıymetli oyuncu unvanını aldı.

Ergin Ataman tarihe geçti

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman; Montepaschi Siena ile 2002’de Saporta Kupası’nı, Beşiktaş ile 2012’de EuroChallenge’ı, Galatasaray ile 2016’da EuroCup’ı kazanmıştı. Toplamda 4. Avrupa zaferi için ter döken Ergin Ataman (Dusan Ivkovic ve David Blatt’ten sonrasında) EuroLeague-EuroCup dublesi icra eden 3. koç olmayı başardı.

Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’nun peşinden Euroleague’i kazanan bir öteki Türk ekibi oldu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *