Ancak Kafamız Iyi mi Güzel: İtalyan Sanatçının ‘Görünmez’ Heykeli 150 Bin Liraya Satıldı

İtalyan sanatçı Salvatore Garau fizyolojik varlığı olmayan görünmez bir heykel yapmış oldu. “Ben” adlı emek verme, açık artırmada 15 bin euroya (ortalama 150 bin TL) satıldı.

Fotoğraf: Temsili

Independent Türkçe’den Uğurcan Yıldız’ın derlediği habere gore, eserin ne basılı ne de dijital formatta herhangi bir fizyolojik temsili yok. Varlığını doğrulamanın tek yolu, alıcının elindeki orijinallik sertifikasıyla mümkün.

Çalışmanın, herhangi bir engelin olmadığı hususi bir odada 150×150 santimetre boyutlarındaki bir alanda sergilenmesi gerekiyor.

Haberde, Garau’nun “yeni bir tarihi değere sahip olduğu ve günümüzün mükemmel bir metaforunu temsil ettiği” yazıldı. Sanatçının soyut çalışmalarının çevreye hiçbir tesiri olmadığının altı çizildi.

Garau eserini şöyleki anlatı

“Müzayededeki başarıya ulaşmış netice, reddedilemez bir gerçeğe işaret ediyor: Boşluk, enerji dolu bir alandan başka bir şey değildir. Boş bıraksak ve geriye hiçbir şey kalmasa bile, belirsizlik ilkesine (kuantum fiziğinin oluşmasına büyük katkılar meydana getiren Werner Heisenberg tarafınca 1927’de ortaya atılan ilke) gore hiçliğin bir ağırlığı var. Bu yüzden boşluk, yoğunlaşan ve kendisini kısacası içimizdeki parçacıklara dönüştüren enerjiye haiz.

Belirli bir mekanda fizyolojik varlığı olmayan bir heykeli ‘sergilemeye’ kara verdiğimde, bu alan belirli bir miktar ve yoğunluktaki düşünceyi kati bir noktada yoğunlaştıracak. Kendi koyduğum isimden (Ben) oldukça çeşitli biçimlere bürünecek bir heykel yaratacak. En sonunda, tamamımız asla görmediğimiz bir Tanrı’ya biçim vermiyor muyuz?”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *