Apple bilgisayar kullananlar risk altında! İşte sebebi…

Apple‘ın ürettiği 30 bin civarında Mac bilgisayara gizemli bir zararı dokunan yazılım bulaştığı ortaya çıktı.

Silver Sparrow (Gümüş Serçe) adlı yazılım 150’den fazla ülkedeki bilgisayarlarda tespit edildi.

Güvenlik şirketi Red Canary‘den uzmanların araştırmaları sonucu fark edilen yazılımın amacı hemen hemen çözülemedi.

BBC Türkçe’nin aktardığına bakılırsa Apple, yepyeni M1 çipine haiz bilgisayarları etkileyen yazılımın ihtimaller içinde zararı dokunan etkilerini sınırlamak için tedbir aldıklarını deklare etti.

Önlemler, bu yazılımın yepyeni bilgisayarlara bulaşmasının önüne geçse de halihazırda bulaştığı bilgisayarların iyi mi etkilenebileceği bilinmiyor.

Red Canary araştırmacıları söz mevzusu yazılımın MacOS işletim sistemine bulaşan öteki zararı dokunan yazılımlarla benzer bir davranış göstermediğini deklare etti.

Yazılımın, bulaştığı bilgisayarlar üstünden saat başı bir komuta merkeziyle iletişime geçmiş olduğu ve bu komuta merkezinden buyruk beklediği anlaşılıyor.

Silver Sparrow‘un kendisini tamamen gizleme ve gerektiğinde imha etme özelliği de bulunuyor.

Araştırmacılar “Silver Sparrow henüz zarar verecek bir işlem gerçekleştirmese de küresel yayılımı, bulaşım hızı ve operasyonel olgunluğu, istenen zamanda harekete geçebilecek önemli bir tehdit olduğunu gösteriyor” diyor.

Red Goat Siber Güvenlik‘ten Lisa Forte, Mac bilgisayarların Windows bilgisayarlara kıyasla bu tür yazılımlardan daha azca etkilendiğini düşünen tüketiciler için bir alarm görevi görmesi icap ettiğini söylüyor:

“Virüslerin etkileyemeyeceği cihaz yoktur.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *