Apple’dan trafik kazalarına yönelik yepyeni özellik! Otomatikman 911’i arayacak!

Önümüzdeki yıldan itibaren trafik kazası geçiren iPhone kullanıcıları, telefonlarının otomatikman 911’i aramasını sağlayabilecek.

Apple Inc., The Wall Street Journal tarafınca incelenen belgelere bakılırsa, iPhone’lar ve Apple Saat için “çarpışma algılama” adlı bir ürün hususi durumunu gelecek yıl kullanıma sunmayı planlıyor.

Çarpışma idrak etme; otomobil kazaları meydana vardığında, Apple cihazlarındaki yerleşik sensörlerden gelen verileri kullanıyor.

Akıllı saatlerden sonrasında sıra iPhone’larda

Apple, birkaç yıl ilkin akıllı saatinde, kullananların sert bir düşüş yaşadığını algılayan ve onlara iyi olup olmadıklarını soran bildirime cevap vermezlerse 911’i çeviren bir düşme idrak etme özelliği sunmuştu. Şirket, bu yıl iPhone işletim sisteminin en yepyeni sürümüne, yepyeni bir özellik ekledi; sadece bu yepyeni özelliği yayınlamamayı tercih edebilir.

Belgeler, Apple’ın iPhone ve Apple Watch kullanıcılarından anonim olarak paylaşılan verileri biriktirerek özelliği kontrol ettiğini gösteriyor. Apple ürünleri şimdiden 10 milyondan fazla şüpheli vasıta çarpması tespit etti ve bunların 50.000’den fazlası 911’i aradı.

Belgeler, Apple kullanıcılarının yepyeni algoritmanın kontrol edilebilmesi için şirketle iyi mi informasyon paylaştığını belirtmiyor. Şirket, mevzuyla ilgili bir izahat yapmayı da reddetti.

Odağında güvenlik ve sıhhat var

Apple, akıllı telefonları için bu tip bir güvenlik özelliği sunan ilk şirket değil. Google, 2019’da Pixel akıllı telefonuna bu şekilde bir özellik ekledi.

General Motors Co.’nun OnStar yan kuruluşu, 1996’dan beri OnStar ile donatılmış araçlarda “otomatik çarpışma tepkisi” sunuyor. Bir GM sözcüsüne bakılırsa, bu hizmet ayda 6.000’den fazla bildirime cevap veriyor. OnStar kısa süre ilkin herhangi bir araçta kullanılabilen ve “mobil çarpışma müdahalesi” adında olan bir akıllı telefon uygulaması tanıttı.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine bakılırsa Apple, cihazlarında daha çok sıhhat ve güvenlik özelliği sunmak istiyor. Bunlar içinde Apple Watch’ta bir gerilim ölçümü ve termometre, iPhone’da depresyon ve bilişsel gerilemeyi tespit eden algoritmalar ve ek olarak AirPods’ta duruş seyretme ve bir termometre yer ediniyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *