Apple’ı geçen Microsoft dünyanın en kıymetli şirketi oldu

ABD‘li teknoloji devi Apple, dünyanın en kıymetli şirketi unvanını kaybederek ikinci sıraya geriledi. ABD’li bir başka teknoloji devi Microsoft, tahtın yepyeni sahibi oldu.

iPhone üreticisi Apple‘ın piyasa kıymeti dün yüzde 1,8 düşüşle 2 trilyon 476 milyar dolara geriledi.

Microsoft‘un piyasa kıymeti ise dün yüzde 2,2 artışla 2 trilyon 490 milyar dolarlık zamanı zirvesine terfi etti.

Microsoft‘un hisse değerinde yıl başından bu yana artış yüzde 49’u buldu. Bilhassa firmanın bulut bilişim hizmet geliri, pandemide süratli artış gösterdi. Apple‘ın hisse değerinde bu dönemdeki artış yüzde 13’te kaldı. Apple’ın piyasa kıymeti, 2010’da Microsoft’u geçmişti.

Üç ayda 83,4 milyar dolarlık satış

Küresel tedarik zincirlerindeki problemler sebebiyle Apple’ın satışlarının son çeyrekte beklentilerin altında kalması, hisse tutarındaki düşüşte etkili oldu.

Apple’ın temmuz-eylül döneminde elde etmiş olduğu gelir, senelik yüzde 29 artışla 83,4 milyar dolara ulaşmasına karşın 84,9 milyar dolarlık piyasa beklentisini karşılayamadı. Firmanın geçen senenin aynı döneminde 12,7 milyar dolar olan net karı ise yüzde 62,2 artarak 20,6 milyar dolara terfi etti.

iPhone satışlarının tutarı, temmuz-eylül döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 47 artarak 38,9 milyar dolara ulaştı. Tedarik zinciri sorunlarının bu çeyrekte de Apple’ın satışlarını etkilemesi planlanıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *