Aşı olmayanlarda Covid-19’dan ölme riski 11 kat fazla

Uzmanlar, doktorlar ve yetkililer yaz mevsiminin sona ermesiyle beraber corona virüsü salgını ile ilgili uyarılarını artırarak yinelerken ABD’de fazlaca çarpıcı bir araştırma yapılmış oldu.

Dün gece ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafınca kamuoyuna duyurulan araştırmada bu ilkbahar ve yaz dönemlerinde corona virüsü aşısı olmayanların, iki doz aşı olanlara oranla 10 kat daha fala hastaneye kaldırıldığı ortaya konuldu.

Hızla yayılan Delta varyantına karşı aşıların etkili bulunduğunun vurgulandığı arşatırmada, “Bu dönemlerde aşı olmayanların Covid-19’dan ölme olasılığı aşı olanlara göre 11 kat daha yüksek” denildi.

Öte taraftan ABD’nin saygı duyulan gazetelerinden Washington Post, ülkede kullanılan üç aşı ile ilgili dikkate kıymet bir araştırma yayınladı. Araştırmada Moderna, Pfizer/BioNTech ve Johnson&Johnson’ın aşıları karşılaştırıldı.

Ortalama 32.000 katılımcının dahil olduğu ve haziran ayından ağustos ayına kadar devam eden araştırmada üç aşının da Covid-19 dolayısıyla hastaneye yatış oranlarını büyük seviyede azalttığı ortaya konuldu.

Mayo Clinic tarafınca meydana getirilen ve hemen hemen hakemli dergide yayınlanmayan araştırmada üç aşının da hastaneye yatış oranını yüzde 86 oranında engellediği açıklandı.

Fakat Moderna olanlarda bu oranın yüzde 95 olduğu belirtilirken Pfizer/BioNTech olanlarda ise bu oranın yüzde 80 ve Johnson&Johnson olanlarda ise yüzde 60 olarak kayıtlara geçmiş olduğu açıklandı.

Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyen CDC Direktörü Rochelle Walensky, “İşin özü şu: Elimizde bilimsel malzemeler var ve pandemiyi atlatmamız gerekiyor. Aşı işe yarıyor ve bizim Covid-19’u ağır geçirmemizi engelliyor” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *