Aşıların koruma süreleri karşılaştırıldı! Moderna, BioNTech’ten daha iyi çıktı!

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC), bu senenin mart ve ağustos ayları içinde corona aşısı olan ve hastanede yatmak zorunda kalan 3 bin 689 kişinin verilerini mercek altına aldı.

Dört ay devam eden incelemede delta varyantının enfeksiyonlarda büyük artışa niçin olduğu saptanırken, bu hastaların yüzde 12.9’nun Moderna, yüzde 20’sinin ise BioNTech ile aşılandığı vurgulandı.

BioNTech hızla kaybediyor

Aşının üstünden vakit geçtikçe, tesirinin incelenmiş olduğu araştırmada, Moderna ile aşılanmış hastaların coronadan korunma oranı ilk dört ayda yüzde 93’ten 92’ye indi. BioNTech ile aşılananlarda ise bu oran, dört ayda yüzde 91’den 77’ye düştü.

CDC’nin raporu, internasyonal medyada geniş yer buldu. Giderek daha çok araştırma, Moderna’nın BioNTech‘ten daha uzun vadeli koruyucu etkiye haiz bulunduğunu gösteriyor.

Her ikisi de mRNA tabanlı olan aşılar arasındaki farkın, Moderna’nın dozunun daha yüksek olması ve iki doz arasındaki bekleme süresinin uzunluğu ile ilgili olduğu sanılıyor. Bu sonuçların, kuvvetlendirici aşılara da bir örnek oluşturabileceği açıklandı.

“Üçüncü doz lazım”

Türkiye’de hemen hemen ABD ile AB tarafınca onaylanmayan Çin aşısı Sinovac yapılmış, arkasından bundan vazgeçilerek BioNTech‘e dönülmüştü. BioNTech aşısının zaman içinde tesirini yitirdiğini firmanın kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin de kabul etmiş ve üçüncü doz aşı önermişti.

BioNTech‘in aşının dozunu çoğaltması yada iki aşı arasındaki süreyi tekrardan önermesi planlanıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *