Ata Demirer’den vaka ‘Avrupa Yakası’ itirafı

Oyuncu Ata Demirer, katılmış olduğu programda, çocukluk periyodu, kariyeri ve şöhretinde mühim yeri olan ‘Avrupa Yakası‘ dizisi aleyhinde açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Hem çocuk hem de şişko olmak zor”

Hülya Koçyiğit‘in ‘Film Benzer biçimde Hayatlar‘ programına konuk olan Demirer, yalnız bir çocukluk geçirdiğini beyan etti. 48 yaşındaki oyuncu, “Biraz yalnızlığı tercih eden bir çocukmuşum, annem öyle söylüyor. Çünkü hem çocuk olup, hem şişko olmak çok zor bir şeydi. Hacivat ile Karagöz’ün dünyası, dadı, falcı, külhanbeyi, mahallenin delisi bunların hepsini yaşadım, içinde büyüdüm. Çocukluğum kendi kendimi eğlendirmekle başladı. Bursa’ya borçluyum, çocukluğumun Bursa’sı çok renkli, çok katmanlıydı. Osmanlı da var içinde, Zeki Müren de var, Müzeyyen Senar da var, güvercinler var, klavyeler var, Roman mahallesi var. O katmanların içinde büyüdüm.” dedi.

“20-30 yıl sonra teşekkür edeceğiz”

Demirer, “Şimdiki çocukların biraz şanssızlığı; bu tip alaturka, insani ve geleneksel renklerden uzak büyümek zorunda kalıyorlar. Sıkışıyorlar biraz. Ama onlarda da başka yetenekler çıkacak ortaya. 20-30 yıl sonra onlara teşekkür edeceğiz. Belki insan ömrünü 100 yılın üstüne çıkaracaklar buldukları şeylerle” açıklamasını yapmış oldu.

“Bunlar bana yetiyor”

Mutlu bir insan bulunduğunu söyleyen Ata Demirer, “Hayata çok şükrediyorum, hayat beni çok mutlu etti. Aslında ben mutlu bir insanım. Yani benim mutluluğum belirli bazı şeylere bağlı. Çok fazla bir şey değil, yeteneklerimi doğru aksettirebileceğim bir iş, o işin sonuçların seyretmek, o işlerden sonra başka bir işe hazırlanırken de sevdiğim coğrafyada yaşamak. Bir gün Karaköy’e yürüyüş yapmak, sevdiğim balıkçıdan balık almak, bazen denizde olmak, teknede olmak, dalış yapmak, köpeğimle oynamak, kuş yetiştirmek, seyahat etmek… Bunlar yetiyor bana. İnsan seviyorum, eve insan gelsin gitsin. Ve sağlık” ifadelerini kullandı.

“Hata etmişim”

Avrupa Yakası‘nın hayatındaki dönüm noktalarından biri bulunduğunu söyleyen Ata Demirer, diziyle ilgili çarpıcı itiraflarda bulunmuş oldu. Demirer kendisine gelen ilk rol teklifini reddettiğini söylemiş oldu.

Demirer, “Önce hayır demek zorunda kalmıştım. Kendimce ya turnelerde ben çok yoruluyorum, mutluyum da şimdi sırası değil beni affedin gibi bir şey söyledim. Yarım ağızla… Bir tarafım da oynasana diyor. ‘Avrupa Yakası’nın ilk yönetmeni Hakan Algün beni aradı dedi ki: Bak hata yapıyorsun, bir gel dedi. Bir gittim platoya, Sinan Çetin’in yanına, bir demo çekmişler, seyrettirdiler. İçeri girerken Gazanfer ağabeyi gördüm. Ben tabi öyle düşünemedim. Kadroyu saydılar ama canlı görmek başka bir şey kayıtta. Tamam dedim oynuyorum, elimde ne varsa koyacağım ‘ben hata yapmışım’ dedim. Çok da iyi oldu, iyi ki de oynadım, benim hayatıma yeni bir dönüm noktası kattı.” dedi.

“Gülse’nin senaryoları ders gibidir”

Büyük kitleler tarafınca tanınma, gösterilerin kapasitesinin artmasının yanı sıra senaryo yazmayı da burada öğrendiğini belirten güldürmen, “O kadar çok senaryo okudum ki, Gülse’nin senaryoları bir de gerçekten ders gibidir. Durum komedileri, komedi senaryosunun dinamiğini, çatısını fark etmeden öğrenmişim. Orada okuya okuya bir antrenman oldu ve dizi biter bitmez ‘Eyyvah Eyvah‘ı yazdım. Uzun yıllardır bir örneğini görmedik Gülse haricinde, sitcom yapan daha gelmedi.” şeklinde konuştu.

“Deniz başka bir şey”

Denize olan tutkusunu da dile getiren Demirer, “Kendimi orada buluyorum gibi oluyor. Ben sahnede ne kadar buluyorsam, suda da o kadar buluyorum. Denizin üzerinde olmak değil, daha çok altında olmak, dalmak, bir maske, bir tane fotoğraf makinesi. Kendim için hiç paylaşmadan, suyun altında. Deniz başka bir şey, sonuçta hayat kısa bir şey ne kadar sevdiğimiz bir şeylerin peşinden koşarsak o kadar verimli birine dönüşürüz diye düşünüyorum. Mutlu insandan zarar gelmez, mutsuz insandan zarar gelir. Deniz beni mutlu eden bir şey” dedi.

“Tuvana’yı annem buldu”

Olanlar Oldu” filmimizde cast sürecinde yaşamış olduğu anıyı da paylaşan Ata Demirer, “Bir laf vardır; senaryoyu senarist yazar, castı Allah yapar, bazı şeyler biraz şans oluyor. “Olanlar Oldu’’daki Tuvana Türkay annemin castı. Olacak şey değil, bizim cast sorumlusu arkadaşımız var, kimisiyle görüştük, kiminin takvimi tutmuyor. Dedik biz bunu çekemiyoruz. Annem bana bir mesaj atmış, biliyor aradığımızı. ‘Şu şu dizide bir kız var, izlediniz mi?’ diye… Ben hemen baktım. Geldi Tuvana, zaten müzikal yeteneği de var. Karakterin şarkı da söylemesi gerekiyordu. Beş dakika sonra Tuvana kabul etti.” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *