Ay’a ilk ayak basan astronot, yaşamını yitirdi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Apollo programında aya iniş için kullanılan araca pilotluk icra eden Apollo 11 astronotu Michael Collins‘in 90 yaşlarında yaşamını kaybettiğini duyurdu.

Neil Armstrong ve Buzz Aldrin‘in 1969’da Ay’a ilk adımlarını atmak için ayrılmış olduğu komuta modülü Columbia’ya pilotluk icra eden Apollo 11 astronotu Michael Collins‘in 90 yaşlarında kanser hastalığı sebebiyle vefat etmiş olduğu haberi, ailesi tarafınca Amerikan basınına duyuruldu.

Collins, Columbia modülündeki pilotluk görevi gereği dünyanın uydusuna ayak basmamış ve öteki iki arkadaşının görevini tamamlaması için araçta beklemek durumunda kalmıştı.

1930 Roma doğumlu Michael Collins, 1952’de ABD Askeri Akademisi’nden mezun olduktan sonrasında, cenk pilotu ve kontrol pilotu olduğu Hava Kuvvetleri’ne katıldı ve 1963’te NASA’ya kabul edildi.

1969’da Apollo 11 mürettebatına seçilen Collins, NASA’ya ilişkin Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nde Neil Amstrong ve Buzz Aldrin ile beraber almış olduğu 6 aylık eğitimin peşinden zamanı ay yolculuğundaki yerini netleştirmişti.

Apollo 11 mürettebatından bir tek Buzz Aldrin hayatta kaldı

3 kişilik Apollo 11 mürettebatından aya ilk ayak basan Neil Amstrong, 2012 senesinde 82 yaşlarında vefat etmişti.

Bugün yaşamını kaybeden Michael Collins’in peşinden, Apollo 11 ekibinden bir tek New Jersey doğumlu astronot Buzz Aldrin hayatta kalmış oldu.

Ay yüzeyine ayak basmış tek yaşayan insan olan Aldrin, vazife arkadaşı Collins’in vefat haberi üstüne Twitter’dan, “Sevgili Mike, her nerede olacaksan ol, bizi her zaman ustaca yeni zirvelere ve geleceğe taşıyacak ateşe sahip olacaksın. Seni özleyeceğiz. Huzur içinde yat.” şeklinde duygularını paylaştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *