Bağışıklığın zayıf bulunduğunu gösteren işaretler nedir? Bağışıklığı güçlendiren besinler…

Mevsim geçişlerinde ve bilhassa kış aylarında artan virüs ya da bakterilerden sebebiyle zayıflayan bağışıklık sistemi birçok hastalığa davetiye çıkarır. Vücudun temel taşı olan bağışıklığa dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki bağışıklığın zayıf bulunduğunu gösteren işaretler nedir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir? Bütün bu soruların cevapları haberin detayında…

Bağışıklık sistemi vücudun koruma kapısına benzetilir. Bu sistem vücuda giren bütün bakteri, parazit ve hücreleri denetim eder. Zararı dokunan olanlara karşı harekete geçerek vücudun bozulma olmasına izin vermez. Alerjik reaksiyonlara karşı oldukça duyarlı olan bu sistem vücudun koruma kalkanı olduğundan kafi oranda vitamin ve mineral depo etmelidir. Şundan dolayı bağışıklık sistemi zayıfladığı an vücudun hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Oldukça kısa sürede hastalanmaya adım atar. Hatta kanser hastalıklarına bile zemin hazırlar. Sadece bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir durum değildir. Değişik emarelerle ortaya çıkan bağışıklık sisteminin zayıflığı bazı hastalıklarında emareleri ile aynıdır. Bu yüzden emareler kendini gösterir göstermez bir uzmana başvurmakta yarar var. Aksi halde bağışıklık sistemi zayıflığı zannedildiği kadar düzgüsel bir sıhhat durumu değildir. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN İŞARETLER NELERDİR?

Sık sık tekrarlanan üst solunum yolu hastalıkları,

Mantar enfeksiyonun cilt yüzeyinde yaygınlaşması ek olarak cilt yüzeyinin duyarlı olması,

Kronik sendrom haline gelen yorgunluğun giderek artması,

El ve ayak soğukluğu,

Vücut organlarındaki fonksiyonlarının komplikasyonlarının azalması,

Tertipli beslenilmesine karşın alınan vitamin ve minerallerin kafi oranda vücuda dağılmaması,

Ağız içinde artan enfeksiyon ve bakteri sıhhatli hücrelerin mutasyona uğrayarak tümöre neden olur. En hafifçe emaresi aft ve uçuklar olmasına karşın en ağırı ise kanserdir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

Vücut kafi oranda dinlenmediğinde stres hormonları yüksek derecede çalışır. Bu da kişinin agresif ve bitkin olmasına niçin olur. Akabinde ise bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı direnç azalır. Uzmanlar bunun için tertipli uykunun koşul bulunduğunu vurguluyor. 

Meydana getirilen araştırmalarda günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı. Hem de bu egzersizler iyi bir uyku ortamı için hormonların salgılanmasını da destek sunar.

Ruhsal hastalıklardan en tehlikelisi depresyondur. Şundan dolayı depresyon kişinin kendini huzursuz hissetmesi ve bunun sonucunda da tertipli yaşan standardını negatif etkisinde bırakır. 

Ek olarak uzmanlar günlük bazı besinlerin tüketilmesi icap ettiğini ve bu gıdaları alışkanlık haline getirilmesi icap ettiğini belirtiyor. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER 

ZEYTİN

Bağışıklığı güçlendirmede en etkili gıda zeytindir. Uzmanlar ihtiva ettiği vitamin ve mineraller yardımıyla zeytinin kolesterolden kan basıncına kadar neredeyse bütün komplikasyonlara iyi geldiğini belirtiyor. Ek olarak demir oranı yükse olan zeytin bağışıklık sitemindeki zararı dokunan bakterilerle savaşan hücreleri 3 kat daha sağlamlaştırır. 

BADEM

İçerdiği alkali maddesi bağışıklık için oldukça önemlidir. Bu madde vücutta E vitamini tesiri yapar bu yüzden bağışıklığın güçlendirmenin yanı sıra hastalıklara savaşmasına destek sunar. Ara öğünde 10 tane tüketerek günün kalan kısmını daha dinç geçirmeye destek sunar.

YUMURTA

Alerji tesiri haricinde yumurta vücudun gereksinim duyan proteinin yüzde yüzünü karşılar. Kas ve kemik güçlendirmesinden beyin sağlığına kadar etkili olan yumurtayı uzmanlar tertipli tüketilmesi icap ettiğini vurguluyor. Amino asit bakımından varlıklı olan yumurta bağışıklık sistemini için olmazsa olmaz besinler arasındadır.

YER FISTIĞI

Polifenol doğada bulunan en kuvvetli antioksidandır. Yer fıstığı bu madde bakımından oldukça varlıklı olduğundan uzmanların tertipli fakat yeteri oranda tüketilmesi icap ettiğini belirtiyor. Alerji testi yapıldıktan sonrasında her hafta bir avuç tüketebilirsiniz.

YOĞURT ZENCEFİL

Kuvvetli bir antioksidan olan zencefil, hücrelerin yapısını koruyarak bakteri ve virüslere karşı mutasyona uğramalarını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Enfeksiyonları önlemek için ideal gıda olan zencefil, yoğurtla birlikte tüketildiğinde tesiri daha da artar. Bir parça zencefili soyun sudan geçirin bir minik kase yoğurtla birlikte blendrdan geçirin. Bu karışımı günde bir kez tüketin.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *