Balparmak’a hanım tüketicilerden büyük ödül – Magazin Mahallesi Kültür

Toplumsal fırsat eşitliği, kadının güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla eğitim, sıhhat, spor, teknoloji, istihdam, cinsiyet eşitliği benzer biçimde alanlarda markaların gerçekleştirdiği toplumsal mesuliyet projelerini aynı çatı altında buluşturan Hanım Dostu Markalar Platformu tarafınca düzenlenen “Kadın Dostu Markalar 2021 Tüketici Özel Ödülleri”, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

40 senedir bal ve arı ürünlerini en organik ve sıhhatli haliyle sofralara taşıyan Balparmak, arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak için kırsal kalkınma bölgelerindeki hanımefendileri ve gençleri sektöre kazandırmak ve balın yanı sıra arısütü, polen, propolis benzer biçimde katma kıymetli arı ürünleri üretiminin artırılmasına destek olmak amacıyla, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) katkılarıyla hayata geçirdiği “Arıcılık Akademisi” ile Hanım Dostu Markalar 2021 Tüketici Hususi Ödülü’ne layık görüldü.

Balparmak, Arıcılık Akademisi ile sektöre hanım arıcılar kazandırıyor

Bayanların seçimiyle bu şekilde bir ödüle kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Balparmak Ar-Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel Damarlı, Balparmak Arıcılık Akademisi’nin hanımefendilerin fazlaca fazla tercih etmediği arıcılık mesleğine yönelmesinde mühim bir rol oynadığının altını çizdi.

Damarlı, Arıcılık Akademisi’ne ilişkin şu detayları paylaştı:

“Türkiye’de arıcılık bir ata mesleği olarak icra ediliyor. Biz de 2018 yılında kurduğumuz Arıcılık Akademisi ile arıcılık mesleğini sadece ata mesleği bakış açısı olmaktan çıkararak, özellikle kadınları ve gençleri sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Balparmak Arıcılık Akademisi’nde arı yaşamı ve biyolojisi, koloni bakımı ve yönetimi, arı hastalıkları, ana arı üretimi, arı ürünleri üretimi, arıcılık ekipmanları, regülasyonlar, nektarlı bitkiler gibi arıcılık mesleğinde kaliteli üretiminin sağlanmasını ve mesleğin sürdürülebilir olmasını sağlayan en temel konular eğitimler veriyoruz. Şu ana kadar 52’si kadın olmak üzere 104 arıcı adayını mesleğe kazandırdık. Şu anda çalışmalarımızı Muğla’da sürdürüyor, 25 Muğlalı arıcıya eğitim veriyoruz. Bu eğitimlere eşleriyle birlikte katılan arıcılarımızı verimli üretim yapabilmeleri, mevcut bilgilerini güncellemeleri, sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretimi devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgilerle donatacağız.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *