Banksy’nin corona kahramanları eserine üstün dereceli fiyat – Magazin Mahallesi Kültür

Kimliğini gizli saklı tutarak yapmış olduğu sanat eserleriyle dünyayı şaşırtmaya devam eden İngiliz sanatçı Banksy’nin, sıhhat çalışanları için yapmış olduğu yaratı üstün derece elde etti.

Banksy’nin ‘Game Changer’ adını verdiği yaratı, Christie’s Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarıldı. 2.5 ile 3.5 milyon sterlin arası fiyata alıcı bulması beklenen yaratı, kıyasıya geçen açık artırma sonucunda 16.7 milyon sterline (183 milyon TL) satıldı.

Bu sayı, bir Banksy eseri için ödenen en yüksek sayı oldu. Daha önceki üstün dereceli, 2019’da Banksy’nin Avam Kamarası’nı şempanzelerle dolu bir halde tasvir etmiş olduğu yaratı ‘Devolved Parliament’ için ödenen 9.9 milyon sterlindi. Eserin satışından elde edilmiş gelir, İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi (NHS) ve sıhhat alanında emekler yürüten vakıflara gönderilecek.

‘Umarım ortamı aydınlatır’

Banksy’nin söz mevzusu eseri İngiltere’nin Southampton Üniversitesi Hastanesi’nde ortaya çıkmıştı. Eserde Batman ve Superman benzer biçimde süper kahraman oyuncaklarını sepete bırakan bir çocuk, ağzında maskesi olan bir sıhhat çalışanı figürüyle oynuyor.

Eserin yanına bir de not iliştiren Banksy, sıhhat çalışanlarına hitaben, “Yaptığınız her şey için teşekkürler. Her ne kadar siyah beyaz olsa da, bu resmin ortamı aydınlatmasını umuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *