Banu Alkan’a 75 bin TL’lik ‘sesimi izinsiz kullandın’ davası

Müzisyen Nicole Rona, avukatı İlyas Geyik vesilesiyle izin ve onayı alınmadan sesini kullandığını öne sürdüğü Banu Alkan’a Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne tecavüzün refi ve tecavüzün meni davası açtı.

Pilot okuma yapmış oldu

Sözcü’de yer edinen habere gore dava dilekçesinde, Rona’nın ses sanatçısı olduğu ve 9 yıl ilkin stüdyoda pilot okuma denilen şu demek oluyor ki tecrübe etme ses okuması yapmış olduğu kaydedildi. Rona’nın bilgisi ve onayı haricinde bu ses okumanın kaydedildiği ve Banu Alkan’ın bu ses okumayı onay almadan Beyaz Orkide adlı şarkısının nakarat kısmında kullandığı ileri sürüldü.

Playback yapıyor

Banu Alkan’ın 4 yılı aşkın süredir şarkıyı kendi eseri olarak kullandığı ve maddi kazanç elde etmiş olduğu anlatılan dilekçede, Alkan’ın nakarat ve hususi okuma kısmı Nicole Rona’ya ilişkin olan sesi izinsiz kullanarak kendi sesiymiş benzer biçimde lanse etmiş olduğu ve playback yapmış olduğu öne sürüldü.

Nicole Rona’nın bu hususu öğrenince noter vesilesiyle Alkan’a uyarma gönderilmiş olduğu ve savcılığa şikayette bulunmuş olduğu, buna ilişkin soruşturmanın ise halen devam etmiş olduğu açıklandı.

Bilirkişi doğruladı

Söz mevzusu soruşturma dosyasına gelen bilirkişi raporunda da nakarat kısmında Rona’nın sesinin kullanıldığının tespit edilmiş olduğu iddia edildi.

Banu Alkan’ın, Nicole Rona üstünden haksız kazanç elde etmeye devam etmiş olduğu öne sürülen dilekçede, 25 bin TL maddi ve 50 bin TL tinsel olmak suretiyle toplam 75 bin TL tazminat talep edildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *