Batman’da yarım asırlık hasımlık ailelerin barışmasıyla son buldu

Batman’ın Sason ilçesinde Hiyan aşiretine bağlı Acet ile Haykır aileleri ortasında devam eden 48 senelik kan davası düzenlenen sulh merasimiyle son buldu.

Batman’ın Sason ilçesiyle Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ortasındaki Kaşyayla köyünde 48 yıl evvel 13 yaşlarında iki çocuğun silahla oynaması sonucunda silahın ateş alması sonucunda taraflardan bir kişinin yaşamını kaybetmesiyle süregelen yarım asırlık kan davası, Batman Valisi Hulusi Şahin, Sason Belediye Lideri Mehmet Şafi Yavuz, bölgenin aşiret reisleri, Diyarbakır ile Batman’daki kanaat liderleri ve oldukca sayıda sivil cemiyet kuruluşu temsilcisinin de katılmış olduğu sulh merasimiyle son buldu.

Sulh merasiminde konuşan Batman Valisi Hulusi Şahin, yarım asırdır devam eden hasımlığın bitmesinde olgunluk gösteren aile büyüklerini kutladı. Vali Şahin, “Bu gün Acet ve Haykır ailelerinin barış merasimi için buradayız. Öncelikle 40 yılı aşkın devam eden bu düşünceyi gideren, aracı olan kanaat başkanlarına ve sıcaklık gösteren bu iki aile büyüklerine çok teşekkür ediyorum. Bu barışla geleceğiniz olan çocuklarınıza huzur dolu yarınlar bırakıyorsunuz. Birebir yerlerde huzur içinde yaşayarak, tıpkı sokaklarda huzur içinde dolaşabilecekler. Bizlerinde en büyük isteği budur. Biz de burada bulunarak bu büyük hayır işinden istifade etmek için buradayız. Bizler buraya Batman’dan Sason’a yaklaşık 40 dakikada, Sason’dan köye ise 1 saat 10 dakikada ulaşabildik. Lakin sizler daima buradasınız. Mereto Dağının tabanında, Zore Deresinin yanındasınız. Sıkıntı bir coğrafyada yaşıyorsunuz ve burada bayrağımızı dalgalandırıyorsunuz. Sizlerin buradaki varlığınız bizlerin en büyük teminatıdır. Münasebetiyle Batman Sason’un bu değerli insanları, Türk milletinin yılmaz bekçileri olarak bu dağları bekliyorlar. Her köşede ay yıldızlı bayrağı dalgalandırıyorlar. Bizde devlet olarak yanınızdayız. Bu gün makinelerimiz her yerde çalışıyor. Yolları yapıyor, menfez yapıyor, çalışıyor çabalıyorlar. Kâfi ki buralarda huzur olsun, barış olsun. Eski tertip devam etseydi 7 tane iş makinesi buraya gelemezdi. Terörle uğraşta bu dağlardan sizlerle birlikte terörü temizledikten sonra buralarda geleceğe dahada umutlarla bakıyoruz. Buralarda yeni hizmetler, yeni ticaret gelirleri geliştirerek sizlerle birlikte bölgeyi daha da kalkındıracağız. 1984 yılından bu yana ülkemiz maalesef terör belasına karşı en az bir trilyon parasını harcamak zorunda kaldı. Bu harcanan para ile bir Türkiye daha inşa edilirdi. Bunun Türkiye ayağına vurulmuş bir pranga olarak düşünün. Birileri ayağınıza pranga vuruyor ve ilerleyemiyorsunuz. Biz bu prangaları kırdık. Bundan sonra önümüz açık. Kuzeyde Karadeniz’de doğal gaz bulundu. Artık Doğu Akdeniz’de petrol arayışında çok değerli aralar katediyoruz. Bunlar artık ülkemizin önümüzdeki yıllarca cari açık vermeyeceğinin müjdesidir” dedi.

Uzun müddet evvel yaşanmış olan hadiseyi barışla kapatmak istediklerini belirten taraflardan Haykır ailesi kanaat başkanı Alican Haykır, “Bu hadise 48 yıldır devam ediyor. Bu ailelerden bir aile 48 yıl evvel Adana’ya göç etmiş. Bu aileler vakit zaman buralara taziyelere gelip gidiyorlardı. Birbirlerimizin yüzüne bakamıyorduk. Bu ailenin talebi üzerinde biz bunu kalıcı bir barışa getirmek istedik. Zati bizim ortamızda rastgele bir sorun kalmamıştı. Bütün aşiret reislerimiz burada toplanmış ve bunu kalıcı bir barışa getiriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“Köyde birbirini çok seven iki gencin ortasında geçen kaza sonucu başlayan bir husumettir”

Hasımlığın köyde birbirini seven 2 arkadaşın ortasında yaşanmış olan kaza sonucu başladığını belirten Acet ailesi kanaat liderlerinden İrfan Acet, “İki genç o vakitte 13 yaşlarında olan köy birbirlerini en çok seven gençlermiş. Tabi biz orada olmadığımız için tam olarak nasıl olduğunu bilmiyoruz. Duyduğumuz kadarıyla silahla oynarken birbirlerini vuruyor. Gençlerden biri Allah’ın rahmetine kavuşuyor. Peygamberimizin barışı emrettiği üzere, biz de Alican beyin ailesine müracaatta bulunarak barış talebinde bulunduk. Onlar da bizleri kırmadılar. 45 yıllık hasımlığı sonlandırdık. Bu barışta emeği geçen bütün kanaat liderlerimiz, devlet büyüklerimize sonsuz teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.

“Bu hükumet terörden doğan bütün ziyanlarımızı karşıladı”

Daha evvel bölgede yaşanmış olan tüm ziyanların bu hükümet tarafınca karşılandığını belirten bölgenin kanaat liderlerinden Adnan Ekmen ise, “Bu akrabalarımız ortasında barışı tesis ettiniz. Bizlerin burada her türlü muhtaçlığımız devlet tarafından karşılandı. Devlet buraya el atmadan evvel terörden ötürü buralarda hiç huzurumuz kalmamıştı. Bu bölgemiz terör bölgesiydi. Teröristler burada bizlere çok ziyan verdi. Devletimiz bütün ziyanlarımızı karşıladı” dedi.

Merasimde meydana getirilen konuşmaların akabinde imamın tuttuğu Kur’an-ı Kerim’in altından geçen aile büyükleri, el sıkışarak barıştı. – BATMAN

Kaynak: İhlas Haber AjansıHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *