Bebeklere yumurta sarısı iyi mi verilmeli? Yumurtaya kaçıncı ay başlanır? Bebek yumurtası tarifi

Ek besin periyodu temel besinlerinden kabul edilen yumurta, alerjik tesir sağlayabildiği için bebeklerde doğru tüketilmesi önemlidir. Peki bebeklere yumurta iyi mi verilmeli? Bebeklere yumurta ne vakit verilmeli? Yumurta alerji yapar mı? Bebekler için yumurtanın sarısı mı beyazı mı yararlı? Bebekler için kahvaltılık yumurta tarifi nedir? Bebeklere yumurta sarısı iyi mi pişirilir? Yumurtanın bebeklere yararları:

Sıhhatli gelişim için ilk altı ayda yaşamsal ehemmiyet taşıyan anne sütü, ilerleyen süreçte başlanılacak olan ek besin döneminde tamamlayıcı besinlerle daha da zenginleşecektir. 6 aylıktan daha büyük bebeklerde anne sütü artık vücudun bütün ihtiyacını tek başına karşılamaya yetmeyeceği için ek besinlerle bu ihtiyacı tamamlama gereksinimi duyar. Bebeğin mide durumuna ve gelişim dönemine nazaran protein bakımından varlıklı içerikli besinler beslenmeye dahil edilip sıhhatli beslenme sağlanabilir. Tamamlayıcı beslenmede bebeğin tanışacağı besinlerin kolay ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olması da başarı göstermiş beslenme için temeldir. Bu evrede çinko, demir, kalsiyum ve B vitamini bakımından kuvvetli olan yumurta ek besin periyodunun en temel gıdaları içinde yerini alır. Bebeklerde besin alerjisi durumuna karşılık 3 gün kuralı uygulayarak alerjik durumun olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Bunu yaparken doğal ki başka besinler seçmeyin. Yağ miktarı azca, vitamin ve mineral bakımından kuvvetli, kolay püreleştirilerek pişen yumurtayı ek besin döneminde bebeğinizle iyi mi tanıştıracağınızı bilmiyorsanız, buyurun detaylara! İşte ek besin döneminde yumurta yedirmenin ve sevdirmenin yolları…

BEBEKLER İÇİN YUMURTANIN SARISI MI BEYAZI MI DAHA FAYDALI? BEBEKLERE YUMURTA NASIL VERİLMELİ?

EK gıdaya geçişin ilk aylarında ortalama 6-8 ay civarında 1 tane haşlanmış yumurtanın sarısını, 8. aydan itibaren ise bir tüm yumurtayı bebeğinize yedirmeye başlayabilirsiniz.Tıpkı tavuk yumurtasında olduğu şeklinde bıldırcın yumurtasını da ek besin periyodu tariflerine ekleyebilirsiniz. 100 gramında 13 gram protein olan bıldırcın yumurtasının demir, çinko, potasyum ve sodyum özellikleri tavuk yumurtasından daha çok olduğundan ilerleyen dönemlerde erken ergenliğe sebep olabileceği unutulmamalıdır! Sebebi ise östrojen içermesinden kaynaklıdır. Bundan dolayı bebeklere bıldırcın yumurtası verilecekse haftada en fazla 1 tane katı halde olmak kaydı ile tercih edilmelidir.

YUMURTA BEBEKLERDE ALERJİ YAPAR MI? BEBEKLERDE YUMURTA ALERJİSİ

Yumurtanın alerjik tesir oluşturma özelliğine gelecek olursak; ailede yumurta ailerjisi olan var ise bebekte de olma ihtimali yüksektir. Sadece gene de bunu kontrol etmeden bebeğinizi yumurtadan yoksun bırakmamalısınız. Yumurtanın alerji yapmış olup yapmadığını idrak etmek için işe yumurta sarısı ile başlayın. Dörtte bir kadar yumurta sarısını ilerleyen günlerde yavaşça arttırmalısınız. Eğer 3 gün sonunda deride döküntüler meydana geliyorsa bebeğinizin yumurtaya alerjisi vardır.

Ek olarak yumurtanın beyaz kısmı daha alerjik olduğundan bebeğe 12. aydan sonrasında verilmeye başlanmalıdır. 

BEBEKLERE YUMURTA NE ZAMAN VERİLMELİ? YUMURTANIN FAYDALARI

Hekim aksini demediği sürece 8. aydan itibaren verilebilecek olan yumurta sarısı, gelişimleri açısından oldukça faydalıdır. Besleyici kıymeti yüksek olan yumurtanın beyazı oldukca güçlü bir protein deposu iken sarısı kemik gelişimi için kıymetli olan A ve D vitaminlerini barındırır. Kesinlikle pişmeden tüketilmemesi ihtiyaç duyulan yumurtanın beyazı 1 yaşından ilkin verilmemelidir. Özetle yumurtaya başlama ayını şu şekilde ifade edebiliriz:

Yumurtanın sarısı: +8 ay

Yumurtanın beyazı: +12 ay

BEBEKLER İÇİN YUMURTA TARİFİ! BEBEKLERE YUMURTA SARISI PİŞİRİLİR?

MALZEMELER:

1 tane yumurta

2 çorba kaşığı yoğurt ya da Anne sütü

YAPILIŞI:

10 dakikalık bir sürede yumurtayı kaynattıktan sonrasında beyazını çıkartıp sarısını kaseye alın. Çatalla ezdikten sonrasında yoğurt ya da anne sütü tercih edin. Malzemeleri güzelce birbirine yedirin…

NOT: Yumurta sarısının pişmeden kalmamasına dikkat edin. Yumurtanın sarısını 8, beyazını 1 yaşından ilkin bebeğinize yedirmeyin!

YUMURTA SEVMEYEN BEBEKLERE YUMURTAYI SEVDİREN KAHVALTI TARİFİ! BEBEKLER İÇİN KOLAY VE PRATİK YUMURTA TARİFİ

MALZEMELER:

1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı buğday unu
1 tatlı kaşığı tuzsuz lor peyniri
Zeytinyağı

YAPILIŞI:

Yumurta sarısı kısmına buğday ununu ve lor peynirini ekleyip güzelce çırpın. Peşinden tavaya zeytinyağı ekleyip ısıtın. Yumurtayı tavaya döküp altlı üstlü güzelce pişirin.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *