Bel fıtığı aleyhinde doğru malum hatalar neler uzmanlar açıklıyor!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır mevzu aleyhinde mühim bilgiler verdi.

En yaygın sıhhat problemlerinden önde gelen bel fıtığı, toplumumuzda her 10 kişiden 8’nde görülmektedir. Sadece bel fıtığı ile ilgili yanlış malum doğrular insanların kafasında oldukca ciddi karışıklığa niçin olabiliyor.

Peki nedir bu doğru malum hatalar ? Ve doğru olan nedir?

Yanlış: Her bel ağrısı fıtıktır

Doğru: Bel ağrılarının %95 sebebi fıtık değildir.

Yanlış: Bel Fıtığı Olan Kişilerde Ağrı Ne olursa olsun Olmalıdır

Doğru: Fıtık için ağrı, uyuşma-karıncalanma, kuvvet kaybı koşul benzer biçimde görülüyor olmasına karşın fıtığı olupta hiçbir bulgu ermeyen bireylerin sayısı oldukça çoktur.

Yanlış: Bel Fıtığı Bir tek Ağır Kaldıranlarda Görülür

Doğru: Kilo başta olmak suretiyle devamlı oturmak, devamlı ayakta iş yapmak, eğilerek meydana getirilen ev işleri cinsel aktiviteler, yanlış meydana getirilen sporlar hatta plates bile fıtığa niçin olabilmektedir.

Yanlış: Sert Yerde Yatmak Fıtığa İyi Gelir

Doğru: Ferdin kilosuna gore yatak seçimi önemlidir. Çoğu zaman ortopedik yatak ön plana çıkmaktadır.

Yanlış: Hareket etmek yerine oturmak tercih edilmelidir

Doğru: Oturmak bele binen yükü artırır, 10-20 dakikadan fazla devamlı oturulmamalıdır. Ve devamlı ayakta durulmamalıdır.

Yanlış: Devamlı Korse Takmak Gereklidir

Doğru: ‘’Korse beldeki kasların zayıflamasına neden olur’’ düşüncesi de yanlıştır. Alçı durumu benzer biçimde düşünülmesi data eksikliğidir. Son yayınlar ‘’Doktorunuzun uygun görmüş olduğu kadar korse takabilirsiniz’’ fikrine haizdir.

Yanlış: Fıtık hastasına kilo zarar vermez.

Doğru: Omurga hastalıklarında kilo oldukca mühim bir etkendir. Fıtığın iyileşmesini engeller. Yepyeni fıtık oluşmasına katkı sağlar.

Yanlış: Her Bel Fıtığı Ne olursa olsun Ameliyat Anlamına gelir

Doğru: Bel fıtığında ameliyat zarar veren bir işlemdir. Sadece mecburi ameliyat gerektiren durumlarda ameliyatın bu zara verici etkisine göz yummak zorunda kalırız. Gerçek tedavi fıtıklaşan kısmın yerine geri döndürülmesidir. Aksi halde hastanın ileriki aylar-yıllar içinde yepyeni problemler yaşamasına sebep olmuş oluruz. Yine belirtmek gerekirse Ameliyat sonucu detaylıca incelenerek bir komisyon sonucu ile verilmelidir.

Yanlış: Bel fıtığını her tabip tedavi edebilir !!!

Doğru: ‘’Bel fıtığından değil yanlış tedaviden korkun’’, hatta gecikmekten ve geciktirilmekten korkun. Ne olursa olsun bu mevzuda uzman ve tecrübeli doktorları seçiniz. Aksi takdirde tedavi süreci gecikme sebebiyle bile zora sokulmaktadır.

Yanlış: Fıtık hastasıyım hayatıma ilaçla devam ediyorum

Doğru: Oluşmuş olan fıtığın küçülmesi için lüzumlu önlemler ve egzersiz programı öğretilmeli, yepyeni bir yaşam tarzına başlamalıdır. Şahıs uzun süre aynı pozisyonda kalmamalı, oturma ve ayakta kalma süresi kısa tutulmalıdır. Oturulan koltuklarda bel kavsini destekleyen bir yastığın kullanılması alışkanlık haline getirilmelidir. Yere eğilmek yerine çömelerek işlerin yapılmasına itina gösterilmelidir. Yatmak için ortopedik yatak seçimine dikkat edilmelidir. Yataktan kalkarken, yan yatılarak kollardan destek alınarak oturulmalı, sonrasında ayağa kalkılmalıdır. Ek olarak lüzumlu ise kilo kontrolü bakımından bir rejim programına başlanmalıdır.

Yanlış: Bel Fıtığı Ameliyatı Oldukça Zararlıdır

Doğru: Bel fıtığı ameliyatı zatında vücuda zarar verir sadece mutlak lüzumlu vakalarda yapılmak zorundadır. Kolayca yapılacak bir işlem değildir. Ve kolayca karar verilmesi asla doğru değildir.

Yanlış: Hastalar ameliyat sonrası derhal işe dönebilir.

Doğru: Hastanın kolayca işe döndürülmesi, bir hatadır. Hastaların ameliyat sonrası disk yüksekliği azalır. Ve son aşama dikkat etmelidir. Yoksa ileride fıtık çıkmasına, dejeneratif disk gelişmesine ve kireçlenmeye zemin hazırlanmış olur.

Yanlış: Hasta ameliyat sonrası otomobil kullanabilir, yürüyebilir.

Doğru: Hastanın otomobil kullanımı bir fıtık davetçisidir. Adım atması de fıtık davetçisidir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *