Bergüzar Korel, aleyhinde takipsizlik sonucu çıktı

Bergüzar Korel aleyhinde ‘@BerguzarOfical’ rumuzuyla Twitter üstünden 29 Kasım 2020’de meydana getirilen bir paylaşım sebebiyle Güvenlik Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Daire Başkanlığı’na ihbarda bulunulmuş oldu. İhbar üstüne emniyetin araştırmalarında söz mevzusu hesap bulunamadı, sadece hesabın Bergüzar Korel’e ilişkin olabileceği değerlendirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma, Korel’in İstanbul’da ikamet etmesi sebebiyle yetkisizlik kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Bergüzar Korel ise hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” soruşturmasını “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrılması üstüne öğrendi.

“Sadece Instagram kullanıyorum”

Bunun üstüne Korel, adını ve fotoğrafını kullanarak hesap açıp Twitter’da paylaşım meydana getiren şahıs yada kişiler aleyhinde suç duyurusunda bulundu. Korel ek olarak avukatı vasıtasıyla savcılığa müdafa dilekçesi sundu.

Dilekçede, “tanınırlığı nedeniyle ismi ve fotoğraflarının bilgisi ve rızası dışında çeşitli dijital platformlarda kullanıldığını, Instagram hesabı dışında başka herhangi bir sosyal medya hesabı olmadığını ve ‘@BerguzarOficial’ adlı hesaba ilişkin kamuoyunu meşgul eden konularda paylaşım yapılması nedeniyle rahatsızlık duyduğu için Twitter’a şikayet bulunduğunu, Instagram hesabından da Twitter’da hesabı olmadığına dair açıklama yaptığını” beyan etti.

“Hesabın Korel’e ait olduğuna dair yeterli delil yok”

Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Takipsizlik sonucunda, paylaşımın ‘@BerguzarOficial’ kullanıcı ismiyle oluşturulan bir hesapla yapıldığı, bu hesabın Bergüzar Korel’e ilişkin olduğuna ilişkin kafi tespitin olmadığı, ek olarak cemiyet tarafınca malum şöhret sahibi kişilerin kişisel informasyon ve fotoğraflarıyla birçok toplumsal medya hesapları açıldığının malum ve yaygın bir gerçek olduğu, soyut tespitler haricinde Korel’in atılı suçu işlediğine dair kamu davası açmaya yeter kanıt ve emare bulunmadığı, kafi kuşku elde edilemediği, şüphelinin vakayla alakası bulunduğuna yönelik bir kanıt yada şahit da bulunmadığı kaydedildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *