Bestekar Gündoğdu Duran vefat etti

Müziğe ve şiire yıllarını vermiş, bir oldukça ölümsüz söz ve besteye imzasını atmış, Ankara Rüzgarı, Gözleri Aşkla Gülen ve Kara Sevda benzer biçimde birçok eserle her döneme damgasını vurmuş Emekli Yarbay ve Bestekar Gündoğdu Duran, 85 yaşlarında vefat etti.

Bestecilik hayatına Ankara Rüzgarı güftesini muhayyerkürdi makamında besteleyerek süregelen ve bugüne dek Türk Sanat Müziği repertuvarına birçok yapıt kazandıran Gündoğdu Duran‘ın vefatı sanat topluluğunda büyük üzüntüyle karşılandı.

Pandemi sebebi ile cenaze aile içinde yapılmış oldu.

Gündoğdu Duran kimdir?

27 Mayıs 1937 tarihinde Karaman’ın Taşkale köyünde dünyaya geldi, Öğretmen Mustafa Duran’ın erkek evladıdır. İlkokulu Beyşehir’de, Ortaokul ve Liseyi Konya Lisesi’nde okudu. 1961 senesinde Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü tamamlamış oldu.

Fakültede askeri talebe olduğundan, 1961-62 ders yılından itibaren, sırasıyla Mersin, Konya, Çankırı Astsubay okullarında tarih öğretmenliği yapmış oldu. 1980 senesinde yarbay iken Kuleli Askeri Lisesi’nden kendi isteğiyle emekli oldu.

Gündoğdu Duran 1963 senesinde üsteğmen iken, Seniha Duran ile Konya’da evlenmiş olup bu evlilikten Beste adlı bir kızı, Fatih adlı bir oğlu vardır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *