Bilim adamları duyurdu! Çin’de asla bilinmeyen 28 değişik virüs tespit edildi!

Çin’in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi’nde bilim adamları tarafınca meydana gelen bir bulgu, bilim dünyasında dikkatleri üstüne çekti.

Tibet Özerk Bölgesi’nde yer edinen Tibet Platosu’ndaki Guliya buz örtüsünden 2015 senesinde alınan buzul örnekleri üstünde araştırmalar icra eden bilim adamları, incelemeler sonucu ortalama 15 bin senedir buzulların içinde donuk halde olan ve 28’i şu ana kadar insanlık tarafınca bilinmeyen 32 değişik virüse ilişkin genetik kodları tespit etti.

“Pek çok virüs buzda birikti”

ABD’nin Ohio eyaletinde yer edinen Columbus kentindeki Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Byrd Polar ve İklim Araştırmaları Merkezi’nde araştırmacı ve virüslerin keşfine kapı açan araştırmaya başkanlık eden Zhi-Ping Zhong, “Bu buzullar toz ve gazlarla birlikte yavaş yavaş oluştu ve pek çok virüs de bu buzda birikti. Buz çekirdekleri, her yıl biriken ve her bir katmanı donduğu sırada etraflarındaki atmosferde olanları hapseden buz katmanları içeriyor. Bu katmanlar, bilim insanlarının tarih boyunca iklim değişikliği, mikroplar, virüsler ve gazlar hakkında daha fazla şey anlamak için kullandığı türden bir zaman çizelgesi oluşturuyor” dedi.

Öte taraftan buz çekirdekleri, Byrd Polar ve İklim Araştırmaları Merkezi ile Çin’in başkenti Pekin’de yer edinen Çin Bilimler Akademisi Tibet Platosu Araştırma Enstitüsü içinde disiplinler arası bir emek verme olarak meydana gelen ortak bir programın parçası olarak toplanmıştı. Ek olarak emek verme, ABD Ulusal Bilim Vakfı ve Çin Bilimler Akademisi tarafınca finanse edilmişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *