Bilim adamları duyurdu! Yepyeni nesil Covid-19 aşıları geliyor!

Dünya üstünde 154 milyondan fazla insana bulaşan ve 3.2 milyondan fazla insanoğlunun ölümüne sebep olan corona virüsüne karşı aşı ve ilaç geliştirme çabaları devam ediyor… Birçok ülke corona virüsü aşılarını etkili bir halde uygulamaya devam ederken Wall Street Journal’a konuşan bilim adamları yepyeni nesil aşıların geliştirildiğini deklare etti.

Bilim adamları ve ilaç şirketleri, uzun solukta bağışıklık yaratan daha yepyeni ve birçok virüse karşı aynı anda savaşan aşıların hap ya da sprey formatında olacağını da duyurdu. İlaç şirketleri ve hükümetlerin laboratuvarlarında geliştirilen bu yepyeni nesil aşıların hap ve sprey formatında piyasaya sürülmesinin taşınma ve depolanma mevzusunda büyük avantajlar getireceği açıklandı.

İkinci ve üçüncü nesil geliyor

Uzmanlar, tek bir aşının değişik virüslere karşı koruma sağlayacağını açıklarken, böylelikle gelecekte ihtimaller içinde bir pandeminin de önüne geçilmesini ümit ettiklerini duyurdu.

Şu an geliştirilen aşılardan Pfizer/BioNTech ve Moderna, aşırı düşük sıcaklıklarda taşınmalı ve dozlar içinde belirli bir süre beklenilmesi gerekmektedir.

Yepyeni aşıların mevcut aşıların bu sorununu ortadan kaldırması beklenirken, Mayo Clinic’te aşı araştırmaları meydana getiren ve profesör olarak vazife meydana getiren Gregory Poland ,”İkinci nesil aşıları ve hatta üçüncü nesil aşıları yakında göreceğiz” dedi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün resmi verilerine bakılırsa dünya genelinde Covid-19’a karşı 277 aşı geliştirilirken şu an bunlarında yüzde 93’ü insanoğlu üstünde denenmeye devam ediyor.

2022’de satışta

Bu aşıların büyük çoğunluğunun enjeksiyon formatında olduğu açıklanırken iki tanesi ağız yöntemiyle 7 tanesi de burun spreyi formatında hazırlanıyor. Bilim adamları bu yepyeni nesil aşıların büyük çoğunluğunun hemen hemen tamamlanmadığını yazan Wall Street Journal bunların 2021 sonu ve 2022’in ilk aylarında satışa sunulabileceğini duyurdu.

Yepyeni nesil aşıların toplu bağışıklık sağlamayı başaramayan ülkelerde kullanılabileceği ve büyük bir avantaj sağlayacağı belirtilirken birçok uzman, “Yeni formatta geliştirilen aşıların uygulanması daha kolay ve etkili olabilir. Aşıya ve şırıngaya ihtiyaç olmaması büyük bir avantaj. Burun spreyi formatındaki aşılar mukozada bağışıklık yaratarak enfeksiyonu engelleyebilir ve böylelikle solunum yolundaki virüsü temizleyerek başka insanlara bulaşmasını engelleyebilir” yorumunu yapmış oldu.

Wall Street Journal, Sanofi, Gritstone Oncology ve Altimmune adlı şirketlerin bu yepyeni nesil aşıları geliştirmek için çalıştığını ve bunların genel anlamda ikinci faz denemeleri yürüttüğünü yazdı.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *