Bilim Kurulu üyesi deklare etti! İşte maskelere veda edeceğimiz tarih…

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Sekreteri ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, sanal olarak meydana gelen “İnfeksiyon Hastalıkları Kongresi” öncesi Covid-19 salgınındaki gidişat ile ilgili data verdi.

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine gore, İngiltere, ABD ve İsrail’deki aşılama emek harcamalar yardımıyla bu ülkelerde olay ve ölüm sayılarının büyük oranda azaldığını, salgının denetim altına alındığını da dile getiren Prof. Dr. Yavuz şunları söylemiş oldu:

“Ekim gibi maskeleri çıkarırız”

“MRNA aşılarının tek dozuyla hastalığı yüzde 70, ölümleri ve hastane yatışını yüzde 80, iki doz uygulandığında hastalığı yüzde 90, ölüm ve hastane yatışlarını yüzde 95 azalttığını biliyoruz. Devletimizde de söylendiği şeklinde 120 milyon doz mRNA aşısı gelmesi halinde, yaz döneminde yapılacak yoğun aşılamalarla ekim ayı şeklinde bu hastalığı tamamen denetim altına alabileceğimizi düşünüyoruz.

Covid-19 aşıyla engellenebilen bir hastalık haline geldi. Kafi aşılama yapabilen ülkelerde enfeksiyonun ve ölümlerin belirgin olarak azaldığını görüyoruz. Toplumun yüzde 70’inin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık oluşturulduğunda maske takılması gerekmeyecek. Sadece bu hastalığın ortadan kalkmayacağını, grip şeklinde bir hastalık haline geleceğini, belli aralarla aşıların tekrarlanacağını öngörüyoruz. Sadece şu aşamada engellemeler gevşetildiği anda olay sayılarının artması kaçınılmaz olacak.”

“Umutluyuz”

Türkiye’de bugün itibariyle klinik aşamaya geçmiş 4 değişik yerli aşı emek harcaması olduğuna işaret eden Yavuz, “Yerli aşı üretimi çok önemli. Aslında yerli aşıyı geliştirmekten daha da önemlisi geliştirilen aşıdan çok miktarda üretim yapacak kapasitenin kurulması. Bununla ilgili de ülkemizde umut veren çalışmalar var. Bazı yerli firmalarımız uluslararası standartta aşı üretim tesisi kurmak için hızla çalışıyorlar. Yıl sonuna kadar çalışmaları bitecek olan bazı antiviral ilaçlardan umutluyuz” dedi.

“Salgında çoğu gittı azı kaldı”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap ise, corona virüs salgınında sona yaklaşıldığını belirterek, “Salgında çoğu gitti azı kaldı” dedi. Şimdiye kadarki salgınların averaj 1.5 ila 3 yıl sürdüğünü ifade eden Azap, şunları dedi:

“Covid’de 14 ayda 140 bin bilimsel çalışma yayınlanmış, hızla aşı geliştirildi. 1.5 yılı tamamladık. Çok az bir zaman kaldı. Ancak aşılamaların tam anlamıyla yapılabilmesi gerekiyor. Aksi takdirde aşılanmayan kesimde yeni varyantlar çıkabilir. Yaş aralığı düştükçe aşıya karşı kararsızlık, direnç göreceğiz gibi. Bu pandeminden çıkışını tek yolu aşıları yaptırabilmek ve toplumsal bağışıklığımızı sağlayabilmek. Sonbahara doğru bizim için tek çıkış yolu bu.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *