Bilim Kurulu üyesi deklare etti! Kurban Bayramı’nda engelleme olacak mı?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı‘nda kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Prof. Dr. İlhan, şu an için Kurban Bayramı’na ilişkin kısıtlamanın öngörülmediğini söylemiş oldu.

İlhan, söyle konuştu:

* Ortamların temiz hava ile havalandırılması, oldukça kalabalık ve kapalı yerlerde maske takılması ile beraber aşının da süratli gitmesi ile bir engelleme olamayacağını düşünüyorum.

* Aşının yaygınlaşması ile beraber bayram sonrasında olay sayıları daha aşağı da gidebilir. Kim bilir ‘Vakalar aşağı gitmiyor’ diye düşünülebilir; fakat son dönemde 5-6 bin bandında gitmesinde aşılamanın oldukça etkili bulunduğunu düşünüyorum.

* 3’üncü dozun uygulanacak olması, hasta olanların 3 ay sonrasında aşılanması şeklinde yaklaşımlar, bilhassa yepyeni oluşturulan grupların aşıya ilgisinin oldukça olmasıyla birlikte olay sayısının daha aşağıya gidebileceğine inanıyorum.

* Bayram sonrasında olay sayıları kurallara uyulduğu ve aşı olunduğu takdirde daha aşağı gidebilir. Bayram ile ilgili şu anda bir engelleme öngörülmüyor. Hepimizin doğal kurallara uyması gerekiyor.

‘Kurban alım ve kesiminde kalabalık oluşturulmamalı’

Prof. Dr. İlhan, Kurban Bayramı’na ilişkin uyarılarda da bulunarak, “Kurban Bayramı‘nda geçen yıl pek çok vatandaşımız memleketine gitti, tatil beldesinde geçirdi. Bayramda ziyarete gittiğimizde açık alanda oturmaya, kalabalık alanda bulunuyorsak ortamın temiz hava ile havalandırılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Kurban alma veya kurban kesim yerlerinde kalabalık oluşturmamaya ve bu kalabalık yerlerde maske takmaya özen gösterirsek bu bayramı daha az vaka ile atlatabileceğimize inanıyorum. Üniversite öğrencilerimiz üniversitelerini çok özlediler, çocuklarımız okullarını çok özlediler. Tatilimizi yapalım, Kurban Bayramı’nı sağlıklı şekilde geçirelim. Güz döneminde yine her şeyin eskisine yakın olduğu Türkiye’de yaşamak istiyorsak; çocuklarımızın okula gitmesini, esnafımızın dükkanını açmasını, üniversite öğrencilerimizin üniversitelerine gelmesini istiyorsak bu süreçte hızlı şekilde aşılamaya ilgi gösterelim” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *