Bilim Kurulu üyesi tek tek söyledi! İşte normalleşmeye yakın iller…

Sıhhat Bakanlığı’nın coronavirüsle savaşım kapsamında açıklamış olduğu illerin haftalık olay oranlarına nazaran 100 bin nüfusta olay sayısı 10’un altında kalmış olarak ‘düşük riskli’ görülen iller Hakkari, Şırnak, Muş, Batman ve Diyarbakır oldu.

Olay sayısı 100 bin nüfusta 100’ün üstünde çıkan 12 il ise ‘yüksek riskli’ olarak haritada yer aldı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, illerin haftalık güncel verilerini, harita üstünde inceleyerek, normalleşmeye yakın ve uzak illeri değerlendirdi.

Prof. Dr. İlhan, il il 100 bin nüfustaki olay sayılarının yer almış olduğu haritanın, 1 Mart’ta başlamış olacak ‘yerinde karar’ için anahtar olacağını söylemiş oldu.

İlhan, haritaya nazaran illerin kendi aralarında kategorize bulunduğunu net olarak gördüklerini belirterek, “Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun illerimiz 100 binde 200’den fazla. Konya, Aksaray, Osmaniye, Karaman illerimizin 100 binde 100’den fazla olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışındaki illerimiz genel olarak aslında 100 binde 100’ün altındalar” dedi.

‘Ankara, Eskişehir iyi durumda’

Prof. Dr. İlhan, olay sayası 10’un altındaki düşük riskli 5 ilin yanında normalleşmeye en yakın öteki illeri incelerken, şunları söylemiş oldu:

* Ankara, büyükşehir olarak baktığımızda aslına bakarsak iyi bir durumda, Ankara’daki vatandaşlar kurallara uyuyorlar. Eskişehir iyi durumda, İzmir birazcık daha negatif durumda; fakat aslına bakarsak Ankara’ya oldukça yakın benzer biçimde düşünülebilir.

* Antalya birazcık daha yüksek, bir üst seviyede benzer biçimde düşünmek gerekiyor, Mersin birlikte şekilde yüksek. Adana mesela Ankara’ya yakın bir skalada, Ankara ile benzer bir değişiklik yapılabilir. Hatay, Ankara’ya benzer bir vakit diliminde.

* Doğuya doğru Adıyaman’da negatif bir durum söz mevzusu, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş görece daha iyi. Batıda Kütahya Eskişehir’den nüfusu azca olmasına karşın daha negatif sayılara haiz, Balıkesir daha negatif sayılara haiz, Çanakkale daha iyi sayılara haiz.

* Doğuda da batıda da yüksek illerimiz de var düşük illerimiz de var. Buna nazaran hareket edilip kurallara uyulursa biran ilkin o yüksek illerimiz de kısa zamanda aşağıya doğru gelir

‘Kapanmaya doğru da yol alma olabilir’

* Sadece bu yaklaşım ne olursa olsun açılışa doğru gidecek bir yaklaşım değil. Bu sisteme nazaran illerimizin eğer olay sayısı fazlaysa kapanmaya doğru da yol alma söz mevzusu olabilir.

* Ya da bugün ‘mavi’ bölgede dediğimiz 100 binde oldukça daha düşük sayılara haiz ilimizde olay sayısı oldukça artarsa yepyeni düzgüsel ile beraber oldukça riskli gruba da girip, gene bir kapanmaya doğru yol alabilir.

* Haritada iller risk durumuna nazaran renklendirilebilir. Tam kesinleşince uygulama zamanı, uygulama yaklaşımı bakanlığın sayfasında yayınlanır, ona nazaran de her ilimiz kendi sınıfını görüp, alınacak önlemleri ve açılmayı değerlendirir.

‘Tüm illerin maviye dönmesi mümkün’

Prof. Dr. İlhan, açılmanın yanlış anlaşılmaması icap ettiğini vurgulayarak, “Açılma fiziksel mesafeden, maske takmaktan vazgeçeceğiz anlamına gelmiyor. Bir ilimizde vaka sayısı çok düşük olsa dahi mutlaka kapalı ortamların havalandırılması, kalabalığa girmeme ve açılacak kafe ve restoranların kurallara uyması gereken yaklaşımların benimsenmesi gerekiyor. Okullarımız da açılacak, aşılamada çok ciddi bir seviyeye ulaştık. Hep beraber kurallara uyarsak tüm Türkiye’de renklerin maviye döndüğünü görmek mümkün olacaktır” diye konuştu.

Karadeniz’de artışın sebebi

Prof. Dr. İlhan, Karadeniz’deki olay artışının nedenine ilişkin, şu şekilde konuştu:

* Sebebi hem o bölgede mutant virüs daha oldukça olabilir, hem de o bölgede vatandaşlar daha oldukça bir araya gelebilirler, daha oldukça maske takmayabilir, kapalı ortamlarda bir araya gelebilirler.

* Bu tarz şeyleri üst üste koyduğumuzda bunların sebebi ikisi de olabilir. Bildiğiniz gibi mutant virüs PCR pozitiflikten sonrasında geriye doğru dönük araştırılıyor, bunun neticeleri bu illerimizdeki filyasyon neticeleri o illerde bulaşın acaba iyi mi olduğuna dair yapacağımız tarama neticeleri bu tarz şeyleri söyleyecektir, kısa vakit içinde de ortaya çıkar.

* Aşikar olan şu ki ne olursa olsun olay sayısı yüksek. Mutant virüs olsa da olmasa da bilhassa o bölgede kalabalık ortama girilmemeli, ortam temiz hava ile havalandırılmalı, maske, temizlik kuralına uymalı.

* Bu illerde diyelim ki 100 binde 200’den 300 civarına terfi etti, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu sonucu ile mesela o ile giriş çıkış yasaklanabilir, o ilde vakaların oldukça olduğu özelikle bazı mahalleler, ilçeler var ise oraya giriş çıkışın kapatılması söz mevzusu olabilir.

*Yada sokağa çıkma kısıtlamaları mesela ilin bir bölgesinde kaldırılabilir, bir bölgesinde değişik bir yaklaşım geliştirilebilir.

İl haritasında Ankara’da 100 bin nüfusta görülen olay sayısı 35.39, İzmir’de 42.67, İstanbul’da 68.23 olarak yer aldı. Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *