BioNTech-Pfizer aşısıyla ilgili müthiş bulgu! ‘Aşı olanda fazlaca daha azca…’

Dünyanın saygı duyulan tıp dergilerinden New England Journal of Medicine’de gösterilen araştırmada Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın geliştirdiği mRNA teknolojisi kullanılan corona virüsü aşılarının büyük bir koruma tesiri yarattığı ortaya çıktı.

Meydana getirilen araştırmaya bakılırsa mRNA aşılarını olanlar, corona virüsü hastası olsalar bile vücutlarında fazlaca daha azca Covid-19 virüsü taşıyor. Uzmanlar, “Bu sonuçlar Covid-19 aşısı olanların neden hastalıkları aşı olmayanlara göre daha hafif geçirdiğini ortaya koydu” açıklamasını yapmış oldu.

Biontech yan tesirleri nedir?

Araştırmaya katılan 16 kişiye mRNA teknolojisi kullanan aşı olmalarına karşın Covid-19 bulaştığını aktaran uzmanlar, “Bu kişilerin burunlarındaki virüs, aşı olmamış ve hasta olmuş kişilere göre yüzde 40 daha az. Ayrıca aşı olan kişilerin vücudunda tespit edilen virüs bulunma riskinin de yüzde 66 daha az olduğu belirtildi” dedi.

“Hastalığı bulaştırma oranı düşük”

Yetkililer aşı olanların hastalığı daha kısa sürede atlattığını açıklarken, averaj olarak yatakta geçirilen sürenin de iki gün azca bulunduğunu duyurdu.

ABD Ulusal Hastalığı Denetim ve Önleme Merkezleri’nde görevli olan ve araştırmaya da katkı elde eden Mark Thompson, “Aşı olmuş insanlara virüs bulaşsa bile hafif atlatıyorlar. Bu sonuçlar ayrıca aşı olan insanların virüsü aşı olmayan insanlara göre daha az taşıdığını da gözler önüne serdi. Bunun sebebi de vücutta, etrafa dağıtacak daha az virüs olmasıdır” dedi.

Uzmanlar araştırmanın metodolojisini de deklare etti. Araştırmada 4.000 sıhhat çalışanının yer almış olduğu ve bunların 204’üne Covid-19 bulaştığını açıklayan yetkililer, “Bu kişilerin 155’i aşı olmamıştı, 16’sı ise en az bir doz mRNA aşısı olmuştu. Araştırmaya katılanların geri kalanı dahil edilmedi çünkü onların aşı olma durumu tespit edilemedi” açıklamasını yapmış oldu.

Öte taraftan aşı olup hastalanan 16 kişiden 5’inin iki doz aşı bulunduğunu geri kalanların ise 1 doz aşı olduğu açıklandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *