BioNTech’in çocuklardaki etkinlik oranı belli oldu

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği Covid-19 aşısının çocuklar üstündeki etkisine ilişkin çalışmanın sonuçlarına dair brifingi ABD Besin ve İlaç İdaresi‘ne (FDA) sundu. Brifingde, Pfizer/BioNTech aşısının 5-11 yaş grubunda yüzde 90.7 etkili olduğu açıklandı.

Çalışmada, 5 ila 11 yaş arasındaki 2 bin 268 çocuğa 3 hafta arayla plasebo yada düzgüsel dozun 3’te 1’i ile aşı yapıldığı kaydedilerek, aşı olan evlatların bağışıklık sistemlerinin olmayanlara kıyasla antikor üreterek güçlendiğinin belirlendiği ve hastalığı daha hafifçe semptomlarla geçirdikleri açıklandı.

Söz mevzusu çalışmanın, genç erkeklerde 2. dozdan sonrasında ender görülebilen kalp iltihabı benzer biçimde yan etkilerin tespit edilebileceği kadar kapsamlı olmadığı ifade edildi.

FDA, aşının 5-11 yaş grubu için onaylayıp onaylamayacağını kararlaştırmak için 26 Ekim Salı günü toplanacak, önümüzdeki cuma günü ise söz mevzusu çalışmaya ilişkin araştırma neticelerini yayınlayacak. FDA’nın, aşının 5 ila 11 yaş arası küçüklere uygulanmasına onay vermesi halinde ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri (CDC) aşıların iyi mi uygulanması gerektiği mevzusunda önerilerde bulunmak suretiyle 2-3 Kasım tarihlerinde bir araya gelecek.

Pfizer/Biontech aşısının 3. doz etkinlik oranı yüzde 95.6

ABD‘li ilaç şirketi Pfizer’dan dün meydana getirilen açıklamada, Pfizer’ın Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği Covid-19 aşısının 3. takviye dozunun etkinlik oranının yüzde 95.6 olduğu belirtilmişti.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, 16 yaş ve üstü 10 bin katılımcıyla meydana getirilen denemede, Pfizer/BioNTech aşısının 3. takviye dozunun hastalığa karşı yüzde 95.6 oranında tesir sağladığını açıklamış, “Söz konusu sonuçlar, bu hastalığa karşı daha iyi koruma hedeflediğimiz için takviye dozların faydalarına ilişkin daha fazla kanıt sağlıyor” ifadelerini kullanmıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *